Днес официално беше открито новото дясно платно на АМ "Марица" между Свиленград и Капитан Андреево.
С тази нова 8,6-километрова отсечка готовият магистрален път вече е 80 км.
Отсечката от границата до вътрешността на страната струва 35 млн. лева и е изградена със средства от републиканския бюджет.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова каза по време на откриването на новата отсечка, че на България са й били необходими 35 години, за да се построят 35 км магистрален път към вътрешността на страната.
"Надявам се това да е краят и на прехода, който олицетворява това строителство", каза Павлова при въвеждането в експлоатация на новата пътна отсечка, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Според Павлова са монтирани еластични мантинели и са спазени всички изисквания за безопасност в новия участък.
Отсечката включва 6 селскостопански подлеза, 2 надлеза и мост над река Канаклийска, както и надлез за безконфликтно пресичане на автомагистралата с пътя Свиленград - Пъстрогор при километър 102+550. При км 103+832 съоръжението се пресича безконфликтно с пътя Свиленград - Левка.
С въвеждането в експлоатация на новото платно по изцяло завършена магистрала вече се пътува от Димитровград до ГКПП "Капитан Андреево". Общата дължина на АМ "Марица" от връзката с АМ „Тракия" до ГКПП "Капитан Андреево" е около 117 км.
Последният участък от магистрала "Марица" - отсечката от Димитровград до връзката с магистрала "Тракия" - Лот 1 ще е готов до 1-ви октомври, увери министър Павлова.
АМ "Марица" е по протежението на Транс-европейската транспортна мрежа и ще свързва АМ "Тракия" при пътен възел "Оризово" с Капитан Андреево на българо-турската граница. Тя е част от европейския транспортен коридор №IV и от Трансевропейската автомагистрала "Север-Юг".
Изпълнител на обекта е "ПСТ Груп" ЕАД /"Пътни строежи", Пловдив и "ПСТ Холдинг" ЕАД.
Строителният надзор е осъществен от "Пътинвестинженеринг" ЕООД, а авторският надзор е от "Пътпроект" ЕООД.
По време на откриването на новия уастък беше отслужен водосвет за здраве от отец Константин.