В следващите месеци екипите на Спешна помощ в големите градове ще се увеличат. Това каза пред Нова телевизия здравният министър Петър Москов. Едновременно с това ще се увеличи и броя на линейките.
По думите на министъра достъп до медицинско обслужване в рамките на 30 минути имат не повече от 3 милиона граждани.
"Спешната помощ трябва да бъде променена така, че да бъде качествена и да стига на време до нуждаещите се. Това не е процес, който може да завърши за половин-един или два месеца, но въпросът е да има ясната политическа воля, че това е решението, че държавата влиза отвътре навън", каза Москов.
Според него при реализация на стратегията, приета и с помощ от ЕС, 7 млн. български граждани ще имат достъп до спешно здравно обслужване, а това трябва да стане най-късно до 2020 година.
"Целта на системата за здравеопазване е да живеем по-дълго, децата да не умират, да продължаваме по-голяма част от живота си не в състояние на болест - това се обективни цели. Всяка една система трябва да ги постига. Нашата, въпреки продължаващото увеличаване в пъти на финансирането за последните 10 години, не постига тези цели", категоричен е здравният министър.
Москов коментира и въпроса за нападенията над екипи на Спешна помощ в гетата, който предизвика ожесточен обществен дебат. "Водим продуктивни и водещи до конкретни стъпки разговори с реални цигански общности, които вършат неща в тази посока - здравни медиатори, комуникатори, хора, които се обучават в определени стъпки". Според него това е начинът държавата да се върне в махалите.