Унизително третиране на пациентите в психиатричните клиники у нас е установил комитетът против изтезанията на Съвета на Европа при проверка през август 2020 г.
Делегацията на комитета е посетила три държавни психиатрични болници през лятото. Това са "Св. Иван Рилски" в София, в Царев брод и в Бяла. Посетени са домове за социални грижи за хора с умствена изостаналост в Куделин и Самуил, както и домът за възрастни хора с психични разстройства в село Говежда.
На тези места настанените се оплакват от малтретиране от страна на персонала, от грубо отношение на санитарите и твърдят, че са били бутани, ритани и дори удряни с пръчки.
Охранителите в Куделин и Говежда носели и понякога използвали срещу живеещите в домовете дървени пръчки. Такива са били намерени от делегацията в кабинетите на персонала и в трите заведения за социални грижи.
В огласения днес доклад пише още, че пациенти са били приковавани за леглата с вериги и заключвани с катинари.
Средствата за задържане и изолиране, използвани в болниците, не са в съответствие със стандартите на Съвета на Европа, а за механичното задържане на пациентите се използват "крайно неподходящи средства, които причиняват болка".
Най-тревожна била ситуация в Царев брод, където вместо традиционните подплатени обезопасителни колани, пациентите са връзвани в леглата с метални вериги за китките и глезените, и заключвани с катинари в продължение на дни.
Настанените в Куделин също споделят за използване на подобно оборудване, като вериги и катинари са намерени в офиса на персонала.
"Мнозина вероятно вярват, че подобно отношение е било премахнато от заведенията за психично здраве в Европа преди повече от век. Подобна срамна практика е напълно неприемлива и лесно може да се счита за нечовешка и унизителна. Това трябва да спре незабавно".
По отношение на персонала, според проверяващите в болниците той е крайно недостатъчен и е определен като "неадекватен". Мултидисциплинарните специалисти според доклада не могат да отговорят на нуждите на хората.
"Българските власти трябва да действат решително, за да отстранят този проблем", изтъква комитетът. "Постоянният недостиг на персонал създава впечатлението, че в Министерството на здравеопазването грижите за психичното здраве не се оценяват достатъчно и очевидно трябва да им се даде приоритет", пише още в доклада.
В социалните домове броят на медицинските сестри и санитарите също е "напълно недостатъчен". Според експертите заради ниските заплати и трудностите при привличането и задържането на персонал за работа в тези отдалечени места, нивото на персонала, особено на санитарите, е лошо. "Това, в комбинация с неадекватно обучение и надзор, несъмнено увеличава риска от малтретиране на настанените", констатират проверяващите.
Критики има и към режима и лечение на хората с психиатрични проблеми, като освен, че атмосферата в отделенията е потискаща, "пациентите не се терапевтират, а се контролират и наказват".
Лечението се провеждало предимно с лекарства, без пациентите да има достъп до упражнения на открито. Не било позволявано на хора, които не са под запрещение, да напуснат заведенията.
Разглежда се и опасността за пациентите по време на пандемията. Според комитета е нужна стратегия за реакция в пандемията за домовете и психиатричните болници, както и да се преразгледа пълната забрана за посещения. Според експертите трябва да се обърне сериозно внимание на възможността държавата да финансира редовно PCR тестване на целия персонал и на настанените.
"Подходът на българските власти за осигуряване само на храна три пъти на ден и покрив над главата в тези заведения е крайно недостатъчен и очевидно трябва спешно да бъде преразгледан", пише в доклада.
Все пак условията за живот са се подобрили, в смисъл, че са правени ремонти и в трите психиатрични клиники, като подобрения се виждат най-вече в Царев брод и в Бяла в сравнение с 2006 г., когато също са били посетени от европейските експерти. В Самуил са осигурени задоволителни условия за живеещите там, като в много от стаите има и санитарен възел. В Куделин и Говежда обаче са нужни значителни подобрения според комитета.
Заключението е, че дългогодишните препоръки на комитета за лечението и условията в тези заведения не са отразени от властите в България.
Пред депутатите от Комисията по труда и социална политика социалният министър Деница Сачева коментира и доклада на Комитета за борба с изтезанията. По думите е взето решение домовете в Куделин, Говежда и Самуил да бъдат закрити.
"Докладът е нещо, за което ние отдавна сме сезирани и правим необходимото", коментира тя.