Има политическо съгласие за слагане ред и правила в работата на колекторските фирми, обяви вицепремиерът и министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова.
За целта подопечното й министерство вече подготвя нов, самостоятелен проект на Закон за събиране на вземанията срещу колекторските фирми.
"Наясно сме срещу какво се изправяме. Наясно сме каква сила имаме срещу себе си и какво може да последва от това", заяви Нинова.
Проектът ще предвижда създаване на публичен регистър на фирмите, които се занимават със събиране на вземанията. Въвеждат се и изисквания - управителите на фирмите не трябва да са осъждани, както и срещу тях и да не е имало наказателни преследвания за престъпление от общ характер.
Кредиторът, който прехвърля вземането, трябва писмено да уведоми длъжника, че го прехвърля и на кого го прехвърля. Длъжникът може да предяви претенции, като ще може да оспори вземането.
Ще се забранят действия за събиране на вземанията чрез тормоз, обида, телефонни повиквания от 20 ч вечерта до 7 часа сутринта, гласи проектът.
Новият кредитор, който придобие вземането, води и поддържа регистър на цялата писмена документация с длъжника.
Контролът ще се осъществява от Комисията за защита на потребителите, а при неспазване на задълженията по договора фирмите ще се наказват с глоба до 10 до 50 000 лева.
В закона се предвижда още новият кредитор да няма право да иска от потребителя каквото и да е плащане, различно от сумите, уговорени в договора с първоначалния кредитор.
"Има случаи, в които вземането е за една сума, а този, който отива да събира вземането е натоварил сумата с всякакви такси за услуги и т.н. Има случаи, от които от 10 лева, изведнъж човек се оказва, че трябва да 500 лв. или повече", обясни Нинова.
За спазването на правилата е предвидено съдействие от органите на МВР.
Очаква се законопроектът да бъде внесен в Министерски съвет до седмица-две, а след това за гласуване в Народното събрание.