Докато двете ДПС-та на Ахмед Доган и Делян Пеевски са влезли в люта битка за това кой ще регистрира партията за изборите, съвсем не на шега може да се окаже, че БСП няма как да се регистрира пред ЦИК за вота на 27 октомври.
Враждата между бившия партиен председател Корнелия Нинова и сегашното временно ръководство около Атанас Зафиров може да ескалира дотам, че участието на социалистите на предстоящия вот действително да бъде поставено под въпрос.
Причината е, че поне по документи именно Нинова се води официален представител на БСП пред институциите.
Нейното име все още е записано в официалния Регистър на политическите партии в България към Софийски градски съд (СГС), въпреки че от средата на юни насам тя е подала оставка и властта е преминала в ръцете на Зафиров и компания.
Това, което обърква сметките на червените, е процедурата за внасяне на промени в Регистъра.
За целта се подават документи в СГС, оттам се назначава съдебен състав, отваря се дело и в рамките на месец трябва да се проведе заседание, на което да се изкаже и прокуратурата дали има правни проблеми при нанасянето на промени.
В една нормална среда на партийна приемственост всичко това минава без проблеми. Не и тук, където главно лице е Корнелия Нинова.
Още при самото си подаване на оставка червената лидерка имаше план как властта в партията да остане ако не в нейни ръце, то поне да премине в ръцете на хора от близкия ѝ кръг.
Трима от нейните заместници обаче решиха това да не се случва и използваха правомощията си да свикат Национален съвет, който да назначи временно ръководство, вместо Нинова сама да определи кой да управлява партията до провеждането на нови избори за партиен лидер.
Именно този разрив стана причина нейният кръг да оспорва промените в ръководството в делото в СГС.
Макар през юли тази година съдът да взе решение в полза на временния председател Атанас Зафиров, то беше обжалвано, за да се стигне до сегашната ситуация.
Върховният касационен съд (ВКС) трябва да вземе решение на втора инстанция, като то вече ще е окончателно и след него ще се види дали ще се нанесат промените в Регистъра на политическите партии. Най-вероятно и там Зафиров ще бъде определен за представител на БСП в очите на държавата.
Проблемът е, че ВКС ще заседава на 9 септември, а срокът за регистрация на партиите за изборите е 11 септември. Съответно в редиците на социалистите има притеснения дали времето ще им стигне да се регистрират преди крайния срок.
Именно тези притеснения самата Нинова изтъкна в средата на миналата седмица, когато обяви, че е упълномощила своите приближени Георги Свиленски и Иван Ченчев да поемат отговорността за регистрацията.
Според нея новото ръководство е нелегитимно и затова като все още председател, макар и в оставка, възлага на тях задачата, за да не участва сама в процеса.
По този начин обаче тя запазва в своя лагер много власт, особено що се отнася до реденето и регистрирането на депутатските листи.
Затова и сегашното временно ръководство се активизира и предприе действия за официалното наказване на бившата червена лидерка и хората около нея.
Главният юрисконсулт на партията Аглика Виденова също взе позиция по темата и призова "председателят в оставка Корнелия Нинова да издаде пълномощно на временния ръководител Атанас Зафиров", за да се излезе от спорната ситуация.
Това обаче не се случи и в неделя бившата председателка, Георги Свиленски, Крум Дончев и Иван Ченчев бяха изключени от националния съвет на БСП.
В понеделник и Свиленски, и Ченчев обясняваха как новото ръководство на социалистите е нелегитимно и нито може да регистрира партията за вота, нито може да води преговори за предизборни коалиции.
Или казано с други думи, не очаквайте кръгът на Нинова изведнъж да прояви конструктивно поведение и да помогне за излизане от сложната ситуация.
Така ще трябва да се чака решението на ВКС, а оттам да се действа изключително бързо, за да могат БСП да задействат плановете си за голямо ляво обединение с други формации от сектора.
Макар от кръга около бившата червена лидерка да претендират, че именно тя е задала основите за една такава широка лява коалиция, на практика именно Нинова беше спънката за това БСП да се явят с една листа с партиите от "Левицата", "Солидарна България" и т.н.
Причината е, че Нинова никога не е приемала добре идеята да работи на равна нога с когото и да е в левия спектър.
Все пак изключително показателен беше случаят с общата лява кандидатура за кмет на София Ваня Григорова, с която червената лидерка успя да се скара още преди решаващия втория тур.
Сега тя ще се опита до последно да задържи властта в ръцете си, нищо че вече беше изключена от партията. И ще е интересно да се види дали с издадения от нея документ миналата седмица, Свиленски и Ченчев няма да се опитат сами да регистрират БСП за вота.
Каквото и да се случи, това е най-голямата криза, пред която социалистите са се изправяли някога.
Управлението на Корнелия Нинова в БСП доведе партията до историческо дъно като електорална подкрепа и брой депутати в парламента. Партията е тотално лишена от каквито и да е оригинални идеи, а с всеки следващ вот за парламент нещата стават все по-зле.
За да дойдем до сегашния момент, когато самото участие на социалистите на избори е застрашено, просто защото Нинова не може да приеме, че вече не тя държи властта.
Още преди няколко години на "Позитано" 20 трябваше да изгонят бившата си лидерка. Може би тогава щяха да си спестят унижението самото им присъствие в следващия парламент да бъде поставено под въпрос.