"Национална мрежа за децата" представи новия си мониторингов доклад, в който става ясно, че оценката на държавата в грижата ѝ за най-малките е 3,18.
От неправителствената организация уточняват, че тази оценка - среден 3 - не се е променила към по-добро в последните 11 години. Освен това детското население на България е намаляло наполовина от 1992 г. насам.
Вече трета година не може да бъде приета и Стратегията за детето.
От "Национална мрежа за децата" посочват още, че най-висока е оценката на държавата в областта на образованието - 3,65, а най-ниска е в областта на спорта и отдиха - 2,98. Страната ни поддържа и едни от най-високите нива на детска бедност в Европа.
В тази област ни изпреварва единствено Румъния. Бави се и процесът по деинституционализация и още съществуват сиропиталища от стар тип, докато проблемите с приемната грижа и осиновяването продължават.
Като проблем се очертава и поляризирането между родно, приемно и осиновително семейство.
За първи път обхватът при повечето ваксини от задължителния календар пада под 90 на сто.
Обезпокоителен е и фактът, че се увеличават сигналите за насилие в семейството, които са подадени на Националната телефонна линия за деца.
Ако през 2021 г. са получени 605 сигнала, през 2020 броят им е бил 560. Увеличение се наблюдава и при сигналите за насилие в училище - през 2020 г. са подадени 13, а през 2021 г. достигат 20.