Австралия стана първата държава в света, която налага забрана за използване на социални мрежи на лица под 16-годишна възраст.
По-рано днес федералният Сенат одобри рестриктивното законодателство в рамките на своята последна сесия за годината. Това става след месеци на остри обществени дебати и скоростно разглеждане, обсъждане и гласуване в парламента само за една седмица.
Новият закон ще влезе в сила най-рано след 12 месеца и за този период технологичните компании трябва да приемат "разумни мерки" за спиране на достъпа на непълнолетни потребители до социални мрежи.
В противен случаи са изправени пред глоби до 50 милиона австралийски долара (около 32 милиона щатски долара).
Към момента не се конкретизират социални мрежи, но със сигурност забраната ще обхване най-големите от тях - Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit и X.
Не се предвиждат ограничения за достъп до гейминг платформи и приложения за комуникация. Изключения правят и сайтове, които могат да бъдат използвани без създаване на личен профил като YouTube.
Според премиера Антъни Албанезе от управляващата Лейбъристка партия законодателството е необходимо с оглед защитата на младите хора от "вредите" на социалните медии.
"Това е глобален проблем и ние искаме младите австралийци да имат истинско детство", каза Албанезе при внасянето на законопроекта в Долната камара на парламента. "Искаме родителите да са спокойни."
Според критиците и част от опозицията обаче забраната оказва сериозно влияние върху свободата на общуване, както и защитата на личните данни, тъй като се предвижда прилагането на нова технология за верифициране на възрастта на потребителите.
Друго притеснение е свързано с това, че много младежи ще потърсят далеч по-несигурни, незаконни и опасни алтернативи на съществуващите социални мрежи.
След като законодателството е прието от Сената, то ще отиде за гласуване в Камарата на представителите, където правителството на Албанезе има сигурно мнозинство.