Близо четири часа продължиха дискусиите между здравното министерство и Националния оперативен щаб (НОЩ) дали да има затягане на мерките заради влошаващата се обстановка.
Както посочва здравният министър Костадин Ангелов, ситуацията е под контрол, но е притеснителна.
"Наш дълг е този контрол да продължи максимално дълго време", допълва той.
Министърът посочва, че се обсъжда нов пакет от противоепидемични мерки, които да контролират пандемията, но и да бъдат посрещнати с разбиране от обществото. Ангелов уточнява, че вече има области, в които заболеваемостта надхвърля 300 на 100 хил. души, което е тревожен сигнал.
Има и региони, които са далеч от това число. В "червените" области са предложени редица мерки, които предстои да бъдат обсъдени и да бъдат предложени на българското правителството. Основната цел е епидемията да бъде държана под контрол, за да може темпът на ваксинация да напредне.
Осем са областите с висока заболеваемост, сред които са Кюстендил, Бургас и София-град. Мерките, които се обсъждат, са носене на маски на открито, въвеждане на по-ранен вечерен час за заведенията, преминаването отново към дистанционно обучение за учениците, ограничаване достъпа до моловете и фитнесите.
Тепърва предстои НОЩ наново да разгледа предложените мерки и да прецени дали подходът да бъде национален или локален.
Ангелов увери, че изборите през април ще бъдат проведени в безопасна среда и призова ситуацията да не се използва за политически цели и спекулации. Тъй като мерките са разнопосочни в различните области, унифициран подход е невъзможен. Има и области с под 50 на 100 хил., но има и такива с 500 на 100 хил. души заболеваемост.
Въпрос на дни е да имаме окончателно решение за мерките на областно или национално ниво, посочва още Ангелов. На национално ниво 70 на сто от пробите са на заразени с британския вариант на вируса, допълва министърът.
Засега обаче няма категорично становище кои рестрикции ще се затягат тепърва.