Велика събота е последният ден от Страстната седмица и последният ден от Великденските пости. Това е денят, в който е погребан Иисус Христос, както и слизането Му в царството на тъмнината.
Когато Иисус починал като човек, тялото било положено в гроба, а погребението било извършено от Йосиф и Никодим.
Велика събота е свързана също с оплакването на Иисус Христос от майка му - Света Богородица, и жените около нея. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
Според християнството след своята кръстна смърт Христос слязъл в ада, душата му победила злото и освободила пленените там души, като библейските пророци и праведниците отвел в небесата. Така започнала новата ера в историята на човечеството - правото на човека на свободен избор - да бъде добър или лош и след смъртта си да постигне рая или ада.
В третия ден (Великден) душата и тялото Му отново се съединили и Иисус възкръснал от мъртвите.
Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове и козунаци. Това е и последният ден, в който се боядисват яйца.
Църковните богослужения в страната започват още от рано сутринта и продължават без прекъсване до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с неделните, като водещият службата свещеник трикратно възвестява Възкресението Христово, а богомолците трикратно му отговарят с "Воистина воскресе".
Празничното великденско богослужение започва в 23.30 ч. в катедралния храм "Св. Александър Невски". Литургията може да бъде проследена онлайн на фейсбук страницата на Българската православна църква.
И тази година празникът ще премине на фона на извънредното положение, като се предвижда службите да бъдат пред храмовете, а служителите им да носят предпазни средства. Призовават се хората да спазват социална дистанция и да не се бутат едни в други.