На 1 януари източноправославната църква празнува Васильовден или Сурваки.
На този ден почитаме паметта на Св. Василий Велики - един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква.
Народната традиция свързва празника на Св. Василий с обичая сурвакане. В този ден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. Минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите.
Сурвакането е продължение на коледарските благословии. Сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. В някои места вместо дряновица се използват и клонки от крушово дърво.
Използва се дряново дърво, тъй като то е най-здравите дървесни видове у нас. Дрянът разцъфва първи, но неговите плодове се берат последни.
Вечерта срещу Сурваки стопанката приготвя традиционната баница с късмети, която се приготвя от точени кори и сирене. В нея се слагат късметите, като за целта се използват дряновите пъпки. Освен в тези късмети в баницата се слага и пара.
На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.