За 10% увеличение на учителските заплати настояват от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те подчертават, че ако не се отделят поне 6% от Брутния вътрешен продукт за образование, всички разговори с партиите ще звучат кухо и безсмислено.
От Синдикат "Образование" заявяват, че премахването на делегираните бюджети няма да реши всички проблеми в системата.
В позицията им се посочва, че водеща роля при формиране на бюджетите за училищата трябва да има бройката на учениците, паралелките и физическата среда, както и броят на учителите.
Според синдиката, за да се привличат по-млади учители, заплатите не трябва да зависят само от бройката на учениците.
За да се повишат заплатите с исканите 10% от бюджета ще са необходими 350 милиона лева при бюджет за образование от 5 милиарда лева.
В становището се изтъква, че според проучване на Европейския съюз българските учители са с най-висока степен на бърнаут и по тази причина от синдиката настояват да бъде изработена национална политика за съхраняване на учителя от "прегаряне".
Настоява се също учителският труд да бъде преквалифициран към втора категория труд, както и да бъде гарантирано, че добавката от Учителския пенсионен фонд ще може да се използва пожизнено, дори и при ранно пенсиониране на учителите.
Според Синдикат "Образование" трябва да се отнеме политическото влияние при назначаване, контролиране и уволняване на директори, а също да се въведе мандатност на директорската длъжност, като тя бъде съобразена с ценз и управленчески опит.
Относно ваксинационната кампания от синдиката заявяват, че императивът само ваксинирани родители да имат достъп до детската градина, няма да сработи и е дискриминационен. Те напомнят, че засега няма закон или наредба за задължителна ваксина срещу коронавирус.