До края на седмицата се очаква да бъдат готови пробите на всички медици във видинската болница "Света Петка". Целият персонал на многопрофилната болница, който е от 380 души, се наложи да бъде тестван за COVID-19 след като много от лекарите в отделението по нервни болести се оказаха заразени.
От общо 23 случая в областта, заболелите медици в града са 15, като от тях девет са от отделението по нервни болести. Другите заболели сред болничния персонал са лекар и фелдшер от спешното отделение, лаборант, медицински сестри от интензивното и кардиологичното отделения, както и една санитарка.
Двама от медицинските специалисти са на лечение, но състоянието им е стабилно. Повечето са под домашна карантина.
"Тяхното заболяване протича безсимптомно. Назначена им е анабиотична терапия, при усложняване на положението, те ще се обърнат към спешно отделение", каза пред БНТ д-р Венцислав Владински, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин.
Отделението по нервни болести се наложи временно да спре да работи преди дни, поради невъзможност с малкото останал персонал да бъде обслужвано адекватно населението на областта.
Според прокуриста на болница "Св. Петка" д-р Ивета Найденова в този период болницата в Лом ще поеме болните, а пациентите ще се пренасочват също към лечебните заведения в Белоградчик и Монтана. От началото на май на помощ на лечебното заведение ще отидат фелдшери и медицински сестри от училища и детски градини във Видин.
Преди дни д-р Найденова обясни как ще бъде спряна работата на отделението - първо се завършват клиничните пътеки и според състоянието на пациентите, те постепенно биват изписвани. След това се дезинфекцира и временно се спира работата на отделението.
"Засега болницата се справя, нямаме финансови проблеми, но другия месец ще бъде трудно заради това, че няма планови операции", коментира прокуристът пред БНТ.
Тя пое временно управлението на видинската болница в края на януари, след като тогавашният изпълнителен директор на лечебното заведение д-р Цветан Василев подаде оставка.
В разгара на кризата с коронавируса имаше смяна на ръководството и в Регионалната здравна инспекция. На 19 март д-р Гергана Джамбова беше освободена от директорския пост и за временно изпълняваща длъжността беше назначена д-р Светослава Мартинова, зам.-директор на инспекцията.
На 23 март за директор беше назначен д-р Венцислав Владински, който е бил шеф на РЗИ-Видин до 2012 г., а допреди повторното му заемане на длъжността е работил във видинската болница.
На фона на това здравните власти в крайдунавския град са подложени на голямо напрежение заради големия брой завърнали се през март българи от страни, които са огнища на коронавирус, като Китай, Италия, Иран и Южна Корея.
Заради големия брой преминаващи през граничните пунктове "Дунав мост 2" и "Връшка чука" се наложи служители на Регионалната здравна инспекция да дежурят извънредно, с цел недопускане на болни да влязат в страната. Здравните инспектори трябваше да дават указания за 14-дневна доброволна домашна картина на завършващите се от четирите страни.
Както навсякъде в страната, така и във Видин, хората без личен лекар се наблюдаваха след завръщане от чужбина от РЗИ. Към видинската болница бе разкрит и изолатор, където да бъдат настанявани хора, завърнали се от чужбина и проявили грипоподобни симптоми, до транспортирането им до инфекциозно отделение.
А по алгоритъм, изпратен от Министерството на здравеопазването, още в началото на март във Видин се правеха изследвания с превантивна цел.
Идеята бе да се установят навреме и издирени както болни, така и контактни лица и да се ограничи заболяването в град, в който има хроничен недостиг на лекари. Високоспециализирано лабораторно изследване бе правено с приоритет на завърналите се от страните с установени огнища на зараза, проявили симптоми на COVID-19.
В началото на април лекарите от Спешното отделение във Видин алармираха, че не ги тестват за коронавирус. По думите на Марияна Върбовска от лечебното заведение ръководството на болницата решило да не се изпращат проби, защото "няма оплаквания", въпреки че по думите й имало медик, който е бил в контакт със заразен пациент. По нейни думи в Спешното отделение се работело без предпазни средства.
Директорът на РЗИ д-р Венцислав Владински бил запознат с конкретния случай. Тогава той коментира, че не недоумява защо след като в спешното са знаели какъв е случаят, не са си сложили лични предпазни средства, подчертавайки, че нареджанията на Националния оперативен щаб са проби да се правят само на лица със симптоматика. Към онзи момент на контактните на тези лица не се изследваха проби в Националната референтна лаборатория, а само трябваше да останат под карантина и наблюдение на личния лекар. Проби се пускаха само при симптоми като кашлица, затруднено дишане и висока телесна температура.
"Колегите много добре са знаели, че пристига човек със съмнение за коронавирус. Защо не са си сложили поне маска и ръкавици? В спешното разполагат със защитни средства. Това е голяма безотговорност. А след това искат тест", възмути се тогава д-р Владински. "Взети са проби на контактните на този пациент, но от Националната лаборатория са отказали да ги изследват", поясни той.
Областният управител на Видин Момчил Станков пък определи ситуацията в града като "липса на дисциплина на нашите съграждани, в това число липса на дисциплина и на нашите лекари".
"Те са на първа линия, осигурили сме всички предпазни средства, просто трябва да ги ползват. Що се касае до нашите граждани, за пореден път ги умолявам да си останат по домовете, да помислят за себе си, за техните деца и семейства. Виждам, че това нещо не се спазва", коментира той преди дни пред bTV.
Самият Станков също е новоназначен на поста областен управител. Той го заема за втори път от февруари тази гоидна, след като Албена Георгиева беше освободена с решение на Министерски съвет. По неофициални информация това се е наложило заради несправяне с работата, напрежение в институцията, както и заради поток от напускащи служители. Момчил Станков е бил областен управител на Видин и от 2014 до 2017 г.
Подобни призиви към жителите - да спазват дисциплина и указанията на здравните власти, има на много населени места в цялата страна, а мерките не се спазват не само във Видин, както докладват почти ежедневно от полицията.
При хроничен недостиг на кадри и спрян прием на пациенти в неврологията във Видин обаче притесненията в града са големи. Смяната на ръководни кадри в болницата, РЗИ и областната управа също подсказва за трудноразрешими проблеми.