Юнкер с план за свеж старт на европейската икономика

Инвестиционен план за стимулиране на европейската икономика на стойност 315 милиарда евро представи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Планът ще покаже на света, че Европа отново работи след годините на криза, обяви Юнкер.

За да влезе в сила, предложението трябва да бъде одобрено от европейските лидери през декември. В него Юнкер комбинира инвестиционен фонд със схема за свързване на нови проекти с частни пари. "Трябва да изпратим послание към Европа и останалия свят - Европа отново е в играта", каза той.

Новият Европейски фонд за стратегически инвестиции ще получи около 21 милиарда евро, но Юнкер посочи, че работата му ще окаже чувствително влияние върху икономиката със сумата от около 315 милиарда евро. Очаква се фондът да заработи в средата на 2015 г.

Планът е ключов елемент в петгодишния дневен ред на Юнкер за съживяване на замрялата икономика на ЕС, която не успя да постигне растеж след финансовата криза и е белязана от масова безработица и почти дефлация.

Още с встъпването си на поста Юнкер обеща, че до Коледа ще представи амбициозен инвестиционен план.

"Често чувам, че се нуждаем от т. нар. свежи пари, но аз смятам, че се нуждаем от свеж старт и свежи инвестиции", заяви Юнкер. "Парите, които заделяме днес, са допълнение към това, което вече съществува", допълни той.

Юнкер обяви предложението си ден, преди Европейският парламент да дебатира вот на недоверие на Юнкер, внесен от евроскептиците.

Отговорността за тригодишния инвестиционен план ще падне върху Европейската инвестиционна банка, малко известна институция на ЕС, базирана в Люксембург, която често е критикувана заради липсата си на амбиции. Основният проблем на 28-членния блок е драстичната липса на инвестиции, които остават доста под нивата преди кризата, въпреки безпрецедентните мерки за стимулиране на Европейската централна банка.

Планът цели да атакува челно проблема с инвестициите, но с допълнителното предизвикателство да направи това без повече държавни разходи, тъй като страните от ЕС вече са парализирани от високи дефицити и нарастващ дълг.

Новините

Най-четените