Рекордната глоба от 20.8 милиарда долара ще трябва да заплати петролната компания "Бритиш Петролиум" за големия разлив в Мексиканския залив, определен еднозначно като най-голямата екологична катастрофа в историята на САЩ.
Федералният съд в Ню Орлеанс постанови, че обезщетението трябва да бъде изплатено на 5 американски щати в следващите 16 години - Флорида, Тексас, Алабама, Луизиана и Мисисипи.
Само 5.5 милиарда е глобата за нарушения на Закона за чистота на водите. На практика съдия Карл Барбиър утвърди постигнатото през миналата година споразумение между компанията и засегнатите страни, сред които и граждански организации.
През април 2010-та година платформата "Deepwater Horizon", извличаща нефт от морските дълбини, аварира и там избухна взрив, отнел живота на 11 души. Това доведе до огромно изтичане на петрол, което се равнява на приблизително 5 милиона барела. Изтичането бе спряно след три месеца, а междувременно разливът причини сериозни щети на околната среда.
Съдията Барбиър се мотивира с това, че компанията е допуснала „огромно неглижиране" по отношение на нефтения кладенец и добива от него.
Досега "Бритиш Петролиум" твърди, че е похарчила 53 милиарда долара по ликвидиране на последствията от екологичната катастрофа. В месеците след обявяване на споразумението с американската страна компанията обяви съкращаване на 7000 работни места.
Това обаче не е край на съдебните дела за "Бритиш Петролиум" - аналогично дело се води от съда в Мексико по жалба на адвокати, специализирани в екологичното законодателство.