Вицепрезидентът на Google Винт Сърф, познат повече като „бащата на интернет", предначерта дигитална „тъмна ера", тъй като бъдещите поколения ще имат прекалено малко информация за събитията в 21 век поради опасност от загуба на документи.
„Нашият живот, нашите спомени, нашите най-скъпоценни семейни снимки съществуват все повече и повече като байтове от информация - било на нашите твърди дискове в компютрите, било в облачните услуги. Но с напредването на технологиите, рискът да ги загубим нараства с ускоряване на дигиталната революция", коментира Сърф на конференция в Сан Хосе.
Той даде пример със старите файлове, които вече не са съвместими с последните поколения софтуер - както се случи и с някогашните дискети. Така, ако ние познаваме вековете след Римската епоха от оскъдните архиви и артефакти, така и нашите наследници може да срещнат огромни трудни, за да добият знание за нас.
„Ако се замислим за 1000 или 3000 години напред в бъдещето, трябва да се запитаме как бихме запазили цялата тази информация, която ни е потребна, за да може правилно да я четем и интерпретираме. Ние безгрижно хвърляме всичко, цялата информация на едно място, а това може да се окаже черна дупка, без да подозираме", допълни той.
Сърф коментира, че в момента дори не пазим имейлите си, а и дори да ги архивираме, след 100 години те ще бъдат тотално несъвместими с бъдещите технологиите - и следователно неизползваеми.
Според него решението на проблема е като цялата информация се дигитализира, като се използва X-Ray технология.
За мене големият проблем не е в съхранението на информацията по такъв начин, че за да стигне непокътната до поколенията след хиляда, а и много повече години. Погледнато критично, информацията върху хартиен носител също не е най-сигурният начин за предване на културното наследство и всякаква друга информация на далечните от нас прапрапра........внуци. Особено нискокачествената хартия, върху се печатат голяма част от книгите и която и 100 години няма да изтрае. Проблемът , според мене, е в натрупването на информацията като количество, включително и най-вече такава, която едва ли ще заинтересова някого в далечното бъдеще. Кой би се заинтересовал от годините на президентството на г-н Плевнелиев и каква реч е произнесъл на съвещанието на ЕС в Мюнхен след като от това „събитие” са минали 1000 години? А няма съмнение, че речта му е архивирана и се пази в някоя база данни на не един сървър.