Министерството на околната среда и водите предлага глоба от 300 до 1000 лева за всеки, който събира отпадъци от кофи за боклук, обръща контейнерите или им посяга. Промяната фигурира в изготвени поправки в Закона за управление на отпадъците, публикувани за обществено обсъждане.
През юли подобна идея се обсъждаше и сред столичните общински съветници, тъй като фирмите за разделно събирате на отпадъци се оплакаха, че съдържанието на контейнерите буквално се краде и предава на пунктове за вторични суровини.
Според МОСВ глобите ще намалят сивия сектор в търговията с вторични суровини. Досега същият размер глоби се налагаха само за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места.
По данни на ЕКОПАК, дружество за оползотворяване на отпадъци, годишните загуби възлизат на около 7 - 9 милиона лева, защото на практика в контейнерите не остава нищо за рециклиране. Оказва се, че кофите се изпразват до 80 - 90 на сто откъм материали, подлежащи на обработка - хартия, стъкло, пластмаса, метал.
МОСВ предлага още въвеждане на банкова гаранция от 15 000 лева за фирма и по 5000 лева за всяка площадка за дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване. Предвиждат се и изисквания за местоположението на т.нар. пунктове за вторични суровини - да бъдат единствено в промишлени и складови зони.
Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци. Предвижда се и намаляване на банковата гаранция, необходима за издаване на разрешение за дейности с отпадъци от черни и цветни метали от 25 000 на 15 000 лв. Мярката отразява и препоръките за противодействие на сивия сектор, дадени от Комисията за защита на конкуренцията.