Рекорден скок на петрола за първи път тази година

Цената на петрола за първи път тази година премина психологическата граница от 50 долара за барел. Това е рекордно повишение от близо 80% след най-голямото 13-годишно дъно, при което цената на сорта брент достигна до 28 долара на барел в началото на годината.

Повишението на цената е в следствие на прекъснатите временно доставки от страна на ОПЕК и повишеното глобално търсене в развиващите се икономики като Русия, Китай и Индия.

На азиатските борси цената на петрола сорт брент достигна за първи път през 2016-та цената от 50.7 долара.

Повишението на цената идва в следствие на данните, разпространени от САЩ, според които запасите от петрол са намалели, основно заради понижението на предлагането в глобален мащаб, както и в следствие на пожарите в Канада и политическите проблеми в Нигерия и Либия.

Канада е най-големият доставчик на петрол в САЩ и пожарите в западните провинции сериозно нарушиха търговията между двете страни. Преговорите в последните месеци между ОПЕК и Русия за замразяване на производството на петрол, също помогнаха за възстановяването на цените. Краткотрайните прекъсвания в петролните доставки също допринесоха за повишаването на цената, тъй като с тях се компенсира по-високото производство на петрол от страна на Иран и Саудитска Арабия.

Въпреки по-високите на цените обаче, анализаторите остават скептични относно дългосрочната тенденция за повишаване.

Според анализ на Goldman Sachs, направен по-рано този месец, тенденцията е цената на петрола да се задържи стабилно на около 50 долара за барел, като във втората половина на годината ще достигне до 60 долара, като е възможно цената да се задържи такава до края на 2017-та.

#5 Dox 26.05.2016 в 23:53:45

Общоприетата в днешно време версия за това как се образува нефтът я знаем всички - някакви си там микро и не знам какви си други организми лежали милиони години в земните недра и лека полека станали на петрол. Тази теория, обаче не е в състояние да даде задоволително обяснение на установени факти - в СССР, от специално сформирана за целта комисия през 60-те години, както и в САЩ - изоставени поради изчерпване петролни находища след 15-20 години са пълни отново. Как става това? В тази връзка е налице и друга версия за произхода, която днес не се радва на особена популярност, по обясними причини. Според нея петролът се обръзува дълбоко в земните недра, на границата между мантията и течната магма /или как там се наричаше/ при определени условия. Какви точно са тези условия може би още не е известно, а може и вече да е известно .... . Във всеки случай, версията за ограничеността на този ресурс е изключително удобна, особено когато трябва да се обяснява високата му цена. Преди 7-8 години един /макар и само в мрежата/ го беше написал - "Колкото повече добивате, толкова повече се създава".

Новините

Най-четените