България и Южна Корея създадоха обща Търговска и индустриална камара, която ще развива бизнес отношенията между двте страни, като ще съдейства за внедряване на високи технологии, ще подкрепя инфраструктурата и ще инвестира в индустриални обекти.
Камарата беше представена в централния шоурум на Хюндай Мотор по време на официалното посещение на корейския премиер Ли Нак-йон. Той е придружаван от бизнес делегация, в която влизат ръководителите на Хюндай Мотор Къмпани, Самсунг Електроникс, Хюндай Хеви Индъстрис, електрическата корпорация КОЕН и компанията Тонг Янг Мулсан.
Премиерът Ли е отправил покана за посещение в Сеул на българския си колега Бойко Борисов. По думите му България е на стратегическо място и сътрудничеството между двете държави ще е от взаимен интерес. Двамата премиери заявиха, че очакват бъдещи съвместни проекти с гиганти като Хюндай и Самсунг, което е пряко свързано с геополитическата роля на страната ни като врата към европейския пазар за Южна Корея. Те изразиха подкрепа на идеята за изграждане на завод за електроавтомобили у нас с увереността, че камарата ще съдейства по този голям проект.
Борисов коментира, че е готов да приеме поканата да гостува в Южна Корея, но иска това да се случи, когато големите геополитически проекти вече са действителност и започне реално производство у нас, особено в ИТ сектора, автомобилостроенето и машини за отбрана.
Начело на Търговската и индустриална камара на България и Корея стои Калин Дамянов, който има 26-годишен опит в корейския бизнес. Зам.-председател е г-н У Джае-хи, ръководител на „Хюндай Хеви Индъстрис България" от 6 години.
В ръководството влизат още Савина Константинова, която работи с "Хюндай Моторс" общо 19 години, Ан Донг-хи, председател на Корейската асоциация в България, г-н Джеонг Янг-джонг, генерален директор на KOTRA, Димитър Цоцорков, председател на най-голямото минно дружество „Асарел Медет" АД, Василий Скрипка, изпълнителен директор на „Свободна Бургаска Зона" с 25 годишна история с Корея, Фани Асенова, вносител на строителна техника от Корея, почетните консули на Корея в Бургас и Варна, бизнесмените Йосиф Спиридонов и Иво Михайлов и други.
„Камарата подкрепя дейността на дружества, които развиват двустранните търговски и индустриални дейности и ще работи за привличане на инвестиции и реализиране на промишлени проекти, свързани с автомобилостроенето, енергетиката, електрониката и екологичните технологии", това заяви генералният секретар на камарата Савина Константинова.
Камарата ще съдейства за развитието на нови технологии с ноу-хау от Корея, които да бъдат внедрени в сектори като автомобилостроенето, възобновяемите енергийни източници, селскостопанската техника, информационните технологии и електрониката. Развитието на корейския бизнес в България е важна предпоставка за привличане на корейски инвестиции от големите корпорации като Хюндай, Самсунг, Ел Джи, Хануа, Поско и други, което се подкрепя от правителствата на двете държави.
Важна цел на камарата е да се увеличи износа на хранителни продукти от България към Корея, като една от традиционните сфери са морските дарове. Съществуват възможности за разширяване на износа на говеждо и пилешко месо, зърнени храни, олио, лозаро-винарски продукти, козметични и фармацевтични продукти и други.
Приятна новина, само се озадачих какви морски дарове бихме изнасяли за Корея, освен рапани?! В Корея морските продукти са под път и над път (все пак е полуостров), и са много евтини. На места излиза по-евтино да си купиш кг риба, от колкото кг ябълки. Плодовете са доста скъпи там. Особенно дините. Да вземем да почнем изнасяме дини например