Българската страна е изпратила предложения за оферти за външен заем до най-големите европейски и световни банки. „Те са общо 19 на брой, като не мога да ги изброя поименно в момента", каза Горанов. По думите му правителството има достатъчно време, за да договори кредит от чуждите пазари, който да гарантира допълването на Фонда за гарантиране на влоговете и изплащането на всички гарантирани депозити от затворената КТБ в срок.
За другата поставена под специален надзор банка „Виктория" Владислав Горанов посочи, че по същество тя е имала само ликвиден проблем. "Знам, че БНБ е взела решение да продаде част от кредитния портфейл, с което да осигури необходимата ликвидност и банката да може да заработи като действащо предприятие и да приключи процеса с квестурата", каза Горанов.
По думите му, след приключването на квестурата банката ще се върне към нормалния си живот. Той посочи, че ТБ "Виктория" никога не е била с капиталова дупка и със същия проблем, като този на КТБ.
"Никога не е стояла тема, че вложителите във "Виктория" ще бъдат ограничени. Те нямат нищо с вложителите в КТБ", увери той.
Горанов посочи, че смяната на ръководството на Фонда за гарантиране на влоговете в банките е депозираната в Министерски съвет оставка на Росен Николов, когото министърът нарече "много добър експерт, който е свършил много добра работа" и обяви, че ще разчита на него в бъдеще.
По думите на Горанов смяната на управителя на БНБ Иван Искров все още е на дневен ред, но не каза какъв е поводът на срещата между Искров и Борисов в Министерски съвет. „Иван Искров трябва да си подаде оставката", каза Горанов, но посочи, че не е коментиран срок, в който това да се случи. Той отказа да коментира имената, които се спрягат за наследници на Искров, но отхвърли вариантите това да са Стоян Мавродиев или Росен Николов.