"Локхийд Мартин": Самолетите за България не са с ограничени възможности

Ако България евентуално поръча още изтребители F-16, те ще излязат значително по-евтино за страната. Това стана ясно от пресконференция на компанията "Локхийд Мартин", която произвежда самолетите.

Първите шест от общо осем самолета F-16 ще пристигнат у нас наведнъж през 2023 г. Очаква се да са в базата "Граф Игнатиево".

В периода между 2021 и 2023 г. български пилоти и техници ще се обучават в САЩ как да боравят с машините. В сегашната цена от 2 млрд. и 100 млн. лева са включени знанията, симулаторите и цялото оборудване.

Причината за по-ниската цена при следващи самолети ще е, че няма да има допълнителни разходи - за оборудване, въоръжение, поддръжка и обучение.

От компанията категорично отхвърлят твърденията, че самолетите ще са с ограничени възможности. По думите на Джим Робинсън от "Локхийд Мартин" това, което България получава, е "четвърто поколение съвременен боен самолет".

От "Локхийд Мартин" предлагат сътрудничество с военния завод "Авионамс" у нас. Там могат да се извършват ремонтите и поддръжката на самолетите, включително електрическите компоненти, авиониката и въоръжението, а "Авионамс" е подходящ за целта.

С академичните среди ще се търси работа за развитие на дронове.

Същевременно от американското посолство посочват, че купуването на тези бойни самолети намалява зависимостта на България от ръски военни съоръжения. Същевременно се прави значителна стъпка към модернизация на българските ВВС, обясни временно изпълняващият длъжността посланик на САЩ Джъстин Фрийдмън.

#2 Dox 06.08.2019 в 15:54:55

Колонизаторът, Шами, не е съюзник. Той няма съюзници, няма приятели. Той има интереси.

#4 Dox 06.08.2019 в 23:54:34

Ами виж сега, Онуфрие, Аз не си спомням на мен серьогите да са набутали нещо. Ако на теб са ти го набутали ... това вече е съвсем друг въпрос. Не знам ... било ти е неприятно ли ... била си със съвсем други очаквания ли ... не знам. Истината е, че през "ония" 45 години взаимоотношенията ни със "серьогите" бяха типичните между метрополия и колония, където ние бяхме метрополията, а те - колонията. Внасяхме от тях суровини, а им продавахме готова продукция. На какво качество ... това е пак отделен въпрос, но.... е факт. Класика. Та поне за това съм съгласен с теб - айде стига!

#5 Dox 07.08.2019 в 00:00:34

А, и още нещо, Онуфрие, Кадифе, Седефе, Тюркие, Фатиме и Маане, Още 33 години няма да траем. Максимум още 15. До сега са 30 + още 15, та 45. За да можем да сравняваме с "ония" 45, нали така. Стискай палци, Фатиме, до тогава да са останали поне 45 души българи!

#7 Dox 07.08.2019 в 07:57:52

Готик, Ти изглежда имаш пред вид единствено и само физическото оцеляване. Ако това е целта на човешкото съществуване днес, значи, че сме се върнали в каменната ера. А ние не сме, нали така? И ако ще се поучаваме един друг, изглежда, че трябва да тръгнем още от изясняване на това - какво е колонизиране, колония и т.н. Най-общо - колонизирането е процес на подчиняване на дадена територия, наречена колония, на интересите на друга територия, наречена метрополия. Целта е да се осигури движение на ресурси, като посоката е само една - от колонията към метрополията. А ресурсите могат да са всякакви - суровини, пари, ценни метали, човешки капитал. За това, на територията не се разрешава да има самостоятелна политика и да взима самостоятелни решения, освен до степен такава, че да не доведе до промяна в посоката на движение на ресурсите. Макар и с известни прилики, това все пак не е робство или каторга. Тук обаче, е редно да се зададе следния въпрос: Това теб успокоява ли те? Мен не. Спирам до тук. Ако ще задълбаваме - сега е твой ред. Давай.

#8 explorer 07.08.2019 в 08:16:36

@шамито, имаме една хубава българска поговорка - приятелството си е приятелство, сиренето е с пари. @докс, без заяждане, знаеш къде ще си след 15 години, а дали до тогава ще се изживяваш като говорител на нещо, което не те е упълномощило за такъв, си е твоя работа, но не знам на кой му пука, понеже станахте толкова много, че отдавна спрях да броя.

#11 explorer 07.08.2019 в 09:57:05

@GETI, "Кой от вас е платил наведнъж кола, която може би ще получи след 5 години? След което ще купува гуми, радио и пр., за да я до оборудва. При положение, че може да я вземе на лизинг барабар с гумите и радиото.." ами комшията Ердоган, например с f-35, които сега не може да си ги получи, щото е много ербап.

#14 Dox 07.08.2019 в 11:42:55

Готик, Въобще не се измятам. Просто реших да ти напомня какво е колониализъм, защото според мен въобще не е заплаха за физическото оцеляване, както намекваш. А ти, ако обичаш, недей да приписваш твоите мисли и фантазии на мен. Те са си твои. Хайде сега, като толкова много знаеш, би ли дефинирал разликите между колониализъм и неоколониализъм и коя от тях е от значение по спора, който водим. Питаш къде изтичала по-голямата част от паричните ресурси. Ами на запад. Не при Путин, ако така си мислиш. Златото ни отива в Канада /само не ми казвай, че то не е пари/. Сума ти заводи и фабрики са собственост на западни компании и печалбите отиват при тях. Софийска вода е собственост на френската Веолия и печалбите отиват там. Осветлението също е дадено на концесия на някакви франсета /забравих ги/. Мариците са американска собственост и печалбите отиват там. Сега и печалбите от Летище София ще отиват в Германия. Още примери искаш ли? Не можеш да вземеш сам решение от къде да прокараш газопровод, защото едни чичковци от метрополията ще ти дърпат ушичките. Но ти нямаш усещането за колониализъм, нали. Ще купуваш втечнената им, в пъти по-скъпа газ, но това не е колониализъм, нали. И ти нямаш усещане за такова нещо, а? И питаш аз що ща тука. Ами за да пратя по дяволите такива страхливи продажници като теб и да дам скромния си принос към прочистване на държавата от тях. Разбра ли защо? Защото пък ти, след като толкова те е срам да си борец, не би имал нищо против отново да станем турски вилает, нали. Защото няма да имаш усещането, че си поробен. Защото това робство няма да е като онова, а едно такова ..... нео-робство, нали така. Баси населението! То само си иска това, срещу което се бореха и Левски и Ботев. Това население може да бори само комунизма /но след като падне/.

#16 explorer 07.08.2019 в 12:30:00

деде, ти ме заинтригува със следното изказване: ".... Сега ще платим пълната цена, а в последствие още, за нещо, което не осигурява защитата на България нито от Русия, нито от турция." Много интересно, кое е това нещо, което би могло да осигури на 7 милионна България, защита от Русия или Турция и се купува с пари!?!? Единственото възможно средство е членството ни в НАТО и то съвсем не е продукт с гаранция, който можеш да върнеш.

#21 explorer 07.08.2019 в 13:20:34

@GETI, "....А ние плащаме милиарди за нещо, което след пет години не се знае дали ще го получим, ..." П отвоята логика, защо ни е армия, да дадем по предложенат асхема военния бюджет и по една пушка на въпросните отличници и да ставаме Швейцария на Балканите... ...има само един проблем, какво ще правим с шкембе войвода, че нали сте в една популистка лига

#22 Оби Уан 07.08.2019 в 13:36:50

explorer | 07.08.201912:30 Много интересно, кое е това нещо, което би могло да осигури на 7 милионна България, защита от Русия или Турция и се купува с пари!?!? _______________ Това нещо са ракети, които да могат да стигат до Истанбул (или по-далече). Тогава, ще има някакъв паритет и Турция ще си помисли дали е готова да "плати" такава цена за евентуална агресия срещу нас... За справка Турция има 240 броя Ф-16, като общо са 60 000 души и 670 самолета - говорим САМО за ВВС... При конфликт НАТО - Русия положението ще е: дръж си автомата напред, да не ти капе на краката...

#24 explorer 07.08.2019 в 14:55:31

абе гети, ти явно четеш избирателно. Ядреното оръжие от Инджирлик замина за румъния преди 3 години, покрай опита за преврат у комшиите. и сега пък се притесни от руските ракети .....вече се изясни каква е допирателната м/у теб и дедо - страховете. Той се плаши от цигани и бежанци, ти от ракети, а и двамата най-вече се боите да не се окажете скрити джендъри, на стари години, че резилът ще е голям.

#26 Dox 07.08.2019 в 23:22:09

Готическия, Не си отговорил на въпроса, за разликата между неоколониализъм и колониализъм и кое има значение за спора. Вместо това се изсулваш като пръдня из гащи, опитвайки да насочиш вниманието към това, какви данъци плащали тези или онези. Каквито и данъци да плащат, те плащат данъчна ставка от 10%, каквато не знам дали има някъде другаде по света. И заради която ни причисляват към офшорните зони. Но я сравни този данък със стойността на машините, оборудването, сградниия фонд, стойността на материалите и продукцията. Те чии са бе, тикво залупена?! Наши ли са? А я сравни данъка, с печалбата, която в един момент напуска територията ни и не се включва в стопанския оборот у нас, а в този на САЩ, Германия, Швеция и др. При соца, печалбите на предприятията бяха елемент на държавния бюджет. Не само данъците, таксите и митата. Това позволяваше преразпределяне на реални средства за покриване на загубите на други предприятия, които бяха планирани, за да се осъществява социалната политика. Колкото и да ти звучи невероятно, подобна система има и днес във Франция, Германия и скандинавските страни. И никой не врещи от нея. Даже напротив - гледат да я защитят пред хищническите посегателства на неолиберализма. Там, големи, структуроопределящи предприятия са все още държавна собственост или поне държавата притежава контролния пакет от акции в капитала им. Това знаеш ли го? Не са главанаци като нас, да си дадат всичко за приватизиране - ако може от чужди инвеститори. Ти се възмущаваш от наведените ни политици, но твоята психика е също като тяхната, след като ми разсъждаваш кой какви данъци плащал. А с такива архаизми - кой коя държава боготворял - съвсем се уплете. Аз веднага мога да ти дам пример за едни други, дето боготворят "Америка" /такава държава не знам да има, но така и казват/ - Антоний Гълъбов, Илиян Василев, Иван Кръстев, Огнян Минчев, Харалан Александров ...., а някои от тях възхвалавят и ТУрция. Изглежда си представят, че могат да изпреварят времето.

Новините

Най-четените