Цената на природният газ в Европа е поскъпнала със сериозните над 35% и вече надвишава 1450 долара за 1000 куб.м., съобщават световните агенции.
Стойността на априлския фючърс на хъба TTF в Нидерландия е нараснала до 1454 долара за 1000 куб.м., или 127 евро за МВч, става ясно от последните данни на лондонската борса ICE.
Синьото гориво започна да поскъпва, след като руският президент Владимир Путин предприе инвазията в Украйна. Като ответна мярка Европейския съюз, САЩ, Великобритания и други държави.
Значителен ръст има и при цените на петрола. Сортът "Брент" от Северно море се покачи с 4,67% до 102,50 долара за барел, а по време на търговията достигна и ръст от 7% до 105 долара за барел.
Американският лек суров петрол пък повиши цената си с 5,28% до 96,43 долара, като към един момент достигна пик от над 98 долара за барел.
Притеснения за допълнително покачване на цените идват и от възможността руският президент Владимир Путин да отговори на икономическите санкции над Русия с ограничаване на доставките на енергийни ресурси. Доставките на газ за Европа многократно са били използвани от Кремъл като лост за натиск по множество въпроси.
Междувременно някои западни петролни компании започват да намаляват или директно да се изтеглят от руския енергиен пазар. Така в неделя британската "Бритиш петролиум" обяви намерението си да продаде 19,75% дял в Роснефт и да се оттегли от други руски съвместни предприятия с компанията.
Ключова за цената на горивата ще е срещата на ОПЕК+ тази седмица, като там предстои да се вземе решение за априлското ниво на добив на петрол в страните, включени в неформалната организация.
От миналото лято страните от ОПЕК+ увеличават производството на петрол с 400 000 барела на ден на месец на фона на постепенното възстановяване на световната икономика от кризата, причинена от пандемията COVID-19.