Amazon приключи сделката по придобиването на MGM за 8,5 милиарда долара, като официално привлече филмовото и телевизионно студио в портфолиото си.
Сделката беше обявена за пръв път през май 2021 г., като от Amazon посочиха огромния каталог от филмови и телевизионни заглавия на MGM като основна причина за покупката, а Джеф Безос видя възможност за огромно развитие.
С осъществяването на сегашната договорка между ръководствата на двете компании, Amazon Prime ще придобие правата за над 4000 филма и над 17 хил. телевизионни епизода, включително и интелектуалната собственост върху франчайзи като "Роки"/"Крийд", "Мълчанието на агнетата", "Телма и Луиз" и сериали като "Историята на прислужницата" и култовата телевизионна риалити поредица "Сървайвър".
Абсолютната черешка на тортата обаче остава делът на MGM (споделен с Eon Productions) във франчайза за Джеймс Бонд.
"MGM има почти вековно наследство на създаване на невероятно развлекателно съдържание и ние споделяме техния ангажимент да предоставят широка гама от оригинални филми и телевизионни предавания на глобалната аудитория", казва в изявление Майк Хопкинс, старши вицепрезидент на Prime Video и Amazon Studios.
"Приветстваме служителите, създателите и талантите на MGM в Prime Video и Amazon Studios и с нетърпение очакваме да работим заедно, за да създадем още повече възможности за предоставяне на качествено разказани истории за нашите клиенти", допълва още той.
Сделката беше приключена, след като антимонополните органи на САЩ и на Европейския съюз не повдигнаха възражения за осъществяването ѝ.
Въпреки това от администрацията на американския продуцент Джо Байдън предупредиха компаниите, че си запазват правото да оспорват някои аспекти от покупката, дори след като тя бъде завършена.
Междувременно Европейската комисия обяви, че е дала зелена светлина за сделката без специални условия. Оттам посочиха, че споразумението няма да ограничи значително конкуренцията, отчасти защото двете компании не се припокриват много, що се отнася до създаваното от тях съдържание.
Amazon е сред няколкото големи, базирани в САЩ технологични компании, които са в центъра на критиките на американските и европейските регулатори заради огромните си размери и обхват. Освен това се сблъскват с подозрения дали поведението им не вреди на по-малките конкуренти.