Р.П., Ц.Ц. и сие – коалицията на мотокроса

Мотокросът има респектираща коалиция сред българските управляващи: бившият вътрешен министър Румен Петков и настоящият вътрешен министър и вицепремиер Цветан Цветанов.

Вътрешният министър Цветан Цветанов е близък с предшественика си на поста Румен Петков. Тази тяснопартийна истина разкри за по-широката публика в предаването "Сеизмограф" на БиТиВи Татяна Дончева, бивш депутат от БСП и инициатор на новото гражданско движение „Д21".

Цветанов и Петков имали общи интереси покрай мотокроса и Формула 1 и "реализирането на едни пари там". Бравос, лоби от силоваци. Кой казва, че няма приемственост сред управляващите. Правителството на тройната коалиция даде 3.9 млн. лева от бюджетния излишък за инфраструктура, която превърна част от летателната писта на военното училище в Долна Митрополия в писта за мотокрос. Сега Цветанов и сие ще доразвият спорта с нови инвестиции...

Дончева запита и какво е обяснението на факта, че бившият вътрешен министър Румен Петков не е засегнат от проверките, като останалите от кабинета "Станишев". Ами сигурно защото няма за какво - отговорът просто се набива, няма нужда от думи. Както казва Доган, "когато мълчим, също говорим".

Пък и нали Петков си развали дружбата със Станишев покрай ДАНС и закриването на НСБОП, а всеки враг на Станишев е приятел на управляващите.

Коалицията на мотокроса, която си е коалиция на принципна основа, има, както си е редно, и общи коалиционни възгледи. Например по отношение на създадената още при покойния премиер Луканов служба за борба с организираната престъпност. С ДАНС Станишев я закри - но и Румен Петков, и Бойко Борисов, и Цветанов бяха единни в мнението си да я има. И т.нар. антимафиоти пак бяха съживени.

Друг общ възглед е по отношение на шефа на митниците Ваньо Танов. Цветанов хвърли камъка по него преди време, а онзи ден в интервю в „Труд" Румен Петков казва, че „Ваньо Танов ще бъде отсвирен". Сигурно на някой мотокрос са го обсъждали.

Обяснението на Дончева е, че вътрешният министър атакува Танов, защото иска да сложи на негово място свой човек. И не само той го искал, но и шефът на ГДБОП Станимир Флоров, гласян за главен секретар на МВР. Да разбираме ли, че и Флоров харесва мотокроса? Сигурно - такъв адреналинов спорт отива на силните мъже.

Ето, и премиерът му е любител. На 4 април в Севлиево Борисов обясни, че правителството е отделило почти 3 млн. лева за мотоциклетния спорт. Когато се прави нещо хубаво, то се доразвива и става още по-добро, каза министър-председателят, който иначе е каратист и любител на тениса и футбола. Парите са заради Рали България и други състезания. Малко повече получи федерацията за шах заради мача за световната купа, на всички останали федерации парите са орязани с 10%.

Мотокросната политика към митниците си има завръзка. Едва ли Румен Петков е забравил показанията, които Танов даде през март 2008 г. пред парламентарната комисия по вътрешен ред. Срещата между Румен Петков и братя Галеви е организирана от Алексей Петров, беше заявил бившият директор на антимафиотите Ваньо Танов пред депутатите.

Тогава лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че Танов е посочил случаи, в които политици са саботирали мероприятия на службите - т.е. предупреждавали са хора, към които са насочени тези мероприятия. После изтекоха стенограми, прякори като "Запалката" плюс изявлението на Танов, че "Румен Петков не подбира "никакви средства и с цел да се защити изнася класифицирана информация".

Ще видим как ще действа коалицията на мотокроса - в интерес на спорта, разбира се. Хубаво е, когато един спорт обединява политици от различни партии, даже от управляващи и опозиция.

Може пък да имаме и в политиката една супер писта за Формула 1, по която заедно да се състезават едни от ГЕРБ и едни от БСП. Пък и това в политиката по-реално от намерението в България да има писта на Формула 1. Макар и през юли 2009 г. Румен Петков да обяви, че България е пред подписване на договор за домакинство на кръг от шампионата на Формула 1. Това обаче не зависи от коалицията в българския мотокрос...

Новините

Най-четените