Дори спрелият часовник познава времето два пъти на ден, какво остава за цял вицепремиер по икономическата политика... шегата настрана, но Валери Симеонов май ще се окаже най-близо до верния отговор в играта "Кой иска да стане милионер от сделката за ЧЕЗ".
След цяла седмица на недомлъвки, оставки, среднощни телефонни разговори и полети с 15-килограмови куфарчета по оста Прага-София, най-после някой даде просто и логично обяснение на няколко прости и логични въпроси.
А именно: откъде се появи прословутата Гинка Върбакова от Пазарджик, кой я инсталира на масата за преговори с ЧЕЗ, как се обзаведе с над 300 млн. евро опора от "международна банка с безспорна репутация" и какво следва от всичко това.
Анализът на Симеонов описва вътрешна схема на ЧЕЗ за смяна на собствеността през местно доверено лице, при която репутацията на чешката държавна компания ще остане чиста, рискът - минимизиран, а печалбата - максимална. Поне такъв ще да е бил първоначалният сценарий, понастоящем пред провал.
"ЧЕЗ сами си намират човека и сами си намират парите", твърди Симеонов.
Седмица преди подписването на договора за продажба, един от ключовите кадри на чешкото дружество в България влиза в управлението на фирмата-купувач - Гинка от Пазарджик може и да е носила на ръце пражкото куфарче до София, само че юристката Милена Стоева е тази, която е чела съдържанието му.
Именно тя се опитваше да суфлира на Върбакова по време на "оШфорните" й медийни изяви и при изслушването в Народното събрание. Човекът, знаещ отговорите на всички въпроси, не се е крил от журналистите, а е седял на една ръка разстояние от обекта на разпит.
Вадим пред скоби всички възможни съмнения, съображения и скрупули спрямо лидера на НФСБ - приемаме, че е прав до доказване на противното.
Това, което Симеонов пропуска да изрече на глас, е каква беше ролята на властта в казуса "ЧЕЗ". Не опозицията, а председателят на Енергийната комисия Делян Добрев сравни с "фалшива новина" факта, че пазарджишка фирма с активи за 90 000 лв. и загуби за 11 000 лв. изкупува компания за стотици милиони.
Оставката на Теменужка Петкова - непоискана от опозицията, но подадена доброволно по съвет на Бойко Борисов - едва ли не превърна сделката във фактор, способен да доведе до правителствена криза.
Двата извънредни телефонни разговора между Андрей Бабиш и Борисов, намеците за deja-vu от 2013 г., срещата в Сараите и опиянението на БСП от пускането на министерска кръв - всичко това се оказа подготвяна, контролирана прелюдия към неизбежното.
А неизбежното е връщането на държавата в управлението на ЕРП-то.
Ясно стана, че властта следи маневрите на ЧЕЗ още от 2010 г. през ДАНС, Външното разузнаване и служба "Военна информация". Нещо повече: още в началото на 2017 г. преди парламентарните избори кабинетът е обмислял дали да не се яви директно като кандидат-купувач (тогава е преценено като неизгодно, според информация на "24 часа").
Затова "изпуснатата" реплика на директора на Държавна агенция "Разузнаване" Драгомир Димитров за силно завишената стойност на сделката между ЧЕЗ и Инерком съвсем не беше ненадейна грешка на езика.
Сигналът би трябвало да е ясен: крайното решение остава на ЧЕЗ, но без изричното участие на българското правителство, сделката няма да мине. С Гинка или без Гинка.
Валери Симеонов го подчертава дебело: енергоснабдяването на Западна България е стратегически и печеливш бизнес, а дори с днешните цени на тока инвестицията ще се изплати до 20 г.
Явно рискът си е струвал, щом беше пренебрегната дори опасността от трета поредна преждевременна оставка на Бойко Борисов.
Историята си е история, токът е с пари. А най-интересното предстои оттук нататък. Ако планът проработи и държавата се включи в управлението на компанията, ще бъде важно да се види в чия партийна квота ще попадне принципалът й.
Дали ще влезе в портфейла на ГЕРБ, които все още тупкат топката за оставката на Теменужка Петкова? Или ще попадне при икономическия министър от "Атака" Емил Караниколов, който и без това вече отговаря за ключови предприятия с държавно участие през Държавната консолидационна компания?
Не е без значение дали ще остане под надзора на вицепремиера на ГЕРБ с ресор "Енергетика" Томислав Дончев или ще премине към вицепремиера на "Патриотите" с ресор "Икономика" Валери Симеонов, който от години проявява интерес към този бизнес.
Тогава може и да разберем отговора на въпроса каква беше ролята на Волен Сидеров ("Атака"), който атакува остро председателя на Комисията по енергетика Делян Добрев (ГЕРБ) точно в разгара на скандалите около ЧЕЗ.
А дотогава ще чакаме мемоарите на Гинка Върбакова - първият мултинационален енергиен магнат с първоначален капитал, трупан от централи за импулсни телефони и sms-и за конкурси за красота.