Ако имате фаворит за депутат в следващия парламент, стискайте палци да е на челно място в изборната листа. Това е единственото, което ви остава, след като, вдъхновено от ГЕРБ и почти без кворум, парламентът премахна т.нар. преференция за следващите избори.
Партийният апарат ще продължи да има единствената дума за нареждане на листи и класиране на кандидат-депутати, без да му се бъркат разни... човеци. ГЕРБ отне тази възможност от електората, въпреки че самите управляващи лансираха демократичната добавка в избирателната система преди две години.
Избирателният кодекс, който влезе в сила през януари 2011 г., въведе пропорционална избирателна система с преференциално гласуване, като за парламентарни избори преференциалният праг беше 9% от гласувалите за една листа, а за вота за евродепутати 6%. Е, така и не разбрахме предимствата на механизма, защото партиите се уплашиха да не им объркаме сметките.
От преференцията няма полза нито една политическа сила - както лидерските партии, така и ония, дето се имат за други.
Защото т.нар. "твърда листа" е прекрасна възможност за изпращане на послушни (зависими) депутати в парламента - чрез поставянето им на избираеми позиции. Това местоположение се определя дори не от редовите партийни членове, а директно от партийния вожд и/или тесният кръг около него. В този кръг, който понякога е наричан и обръч, има и бизнесмени, и партийни апаратчици.
ГЕРБ се отметна от едно от първите си предизборни обещания - за нови правила на изборите, въплътени в нов Избирателен кодекс. Но на четвъртата година сме свикнали да се отмятат. Този път - с мълчаливото съгласие на т.нар. опозиция, отбелязала неприсъствие на този важен текст.
И така догодина селектирани по досегашния начин (народни) представители ще бъдат вкарани в сградата на площад "Батенберг".
Така в прав текст партиите ни казват - листите от нас, гласовете от вас. Дали да не им объркаме сметките...