Засилването на контрола и санкциите срещу нарушителите по пътя може да спаси човешки животи и съдби, ако не сте разбрали. Така Румяна Бъчварова обясни решението си да допусне служителите на КАТ и "Сигма" да спират и издават актове и глоби дори и при отсъствие на видеоконтрол.
Проблем ли видяхте? Има. В ушите на министъра още ехти синдикалния кански вой за повече привилегии за недолюбваното полицейко съсловие.
Опасенията, че това ще отвори отново вратата за корупцията на пътя, имат своите основания, каза Бъчварова. Че какво по-хубаво от една заплата отгоре за най-работливите шосейни МВР труженици? Къде иначе неплажуващият роден "ушев" ще избута лятото, без у него да се надигне желание за протест. А кой иска протести посред лято, да не говорим пък преди избори?
Мерките, които ще приложи МВР за контрол на служителите си, ще бъдат "засилени и строги". Инспекторатът на МВР ще работи "приоритетно" за това. За всеки доказан случай на корупция щяло да има "строги дисциплинарни наказания". Ще видим, ама тоя мач сме го играли и, както се казва, е свирен.
Бъчварова разчита на служителите на КАТ да не се изкушават и да се връщат към практики, които уронват техния престиж. Имаме новина за министър Бъчварова. За добро или лошо, родният катаджия няма престиж. За него сигурно е по-добре да прибере едни 20 лв., отколкото да брани несъществуващото си реноме.
Министърът разчита на гражданите, които да подават сигнали при всеки случай, при който някой си е позволил да им поиска пари. Като няма видеоконтрол, поне човешкият фактор да си каже думата.
"Човешкият фактор" обаче също предпочита да даде някой лев, вместо да виси с месеци по гишетата на КАТ, докато дойде актът, докато плати глобата и т.н.
Видеоконтролът беше не само оръжие срещу най-досадната форма на дребна корупция, започваща с горещия въпрос "Сега какво ще правим?". Той осигуряваше наказания за нарушителите така, като изисква законът, и по този начин се налагаше държавата, а не тарикатски взаимноизгодни сделки зад гърба й.
Ако не възроптаете срещу корупцията във всичките й форми, ви остава да се надявате на пресния омбудсман и медиатор между обикновените хора и наглостта на необикновените - Мая Манолова. А това си е ситуация а ла "риск печели, риск губи".