МВР има проблем. Много сериозен проблем. И той не е свързан с парите за кубинки и фуражки, с политическия натиск или с тормоза от криминалния контингент.
Проблемът на МВР е, че явно толкова рядко си върши работата, че дори когато по случайност предложи смислена идея, тя се посреща от публиката с подигравка, ругатня и тотално презрение към "ушевите" - по задължение.
Прост пример: дивото обществено възмущение от анонса, че служителите на "Пътна полиция" ще връчват електронни фишове за нарушения, издадени на името на някой от пътниците в автомобил, спрян за проверка.
"Абсурд", "Полицейска простотия", "Утре и по кръчмите ще тръгнат да събират глоби", "А тест за девственост няма ли да правите?!" - това е само кратка представителна извадка от коментарите, с които форумните философи реагираха на "новината".
А новина на практика няма: по закон всеки гражданин е длъжен да предоставя документите си за самоличност, когато са поискани от униформен полицай, показал легитимация. Няма никакво значение дали гражданинът се намира зад волана на автомобила си, дали е полегнал на задната му седалка или се разхожда пеша по тротоара пред дома си.
Единственото "ново" в случая е, че катаджиите ще могат да разпечатват в патрулката електронните фишове за стари пътни нарушения и да ги връчват на място на задължените лица - вместо, както досега, квартални полицаи да облитат адреси като пощенски гълъби или препоръчаните писма на МВР да се връщат без обратна разписка.
Всеки засечен нарушител на пътя е длъжен да плати глобата си или да изтърпи наказание. Който не е съгласен с наказателното постановление - може да обжалва в съда. Може и сам да проверява в НАП дали не дължи пари за пътно нарушение, за да не се "изненадва" неприятно при проверка.
Дребните скатавки до изтичането на 2-годишната давност не са нито повод за гордост, нито основание за вой срещу "полицейското насилие", нито превръщат дребния тарикат в "гражданско общество".
Защото дребният тарикат, който е свикнал да минава с 200 км/ч и вдигнат среден пръст пред камерата, утре ще помете човек на пешеходна пътека и няма да си направи труда да спре.
Честно казано, изглежда малко смущаващо, че се налага да се припомнят елементарни правила.
Но е много показателно - самата мисъл за евентуална близка среща с пътен полицай предизвиква ужас и гняв у хора, които дори нямат повод за притеснение.
Толкова за "уважението" към закона, и за "доверието" към пагона.
Заслужено е - не само заради редовния рекет "за почерпка" на пътя и дебненето "на гюме", от храстите. Напълно целенасочено КАТ се превръща в приходна агенция, вместо да си върши задълженията за превенция на пътни инциденти.
Не с милиони левове, а с дребна съобразителност можеше да бъде избегнат адът от АМ "Тракия" в сряда сутрин - ако някой се беше сетил да мобилизира извънредни патрули на "Пътна полиция", след като от 5 дни гори пожар на 50 км от София и очевидно създава риск за трафика по магистралата.
Да, МВР има проблем с доверието. Докато този проблем не бъде решен - безсмислено е униформените да блокират площадите в центъра на столицата с протести заради ниските заплати. Скоро няма да събудят съчувствие у никого.