Посоки

Публикуваме коментара на Светослав Иванов от предаването "120 минути" по bTV, а видеото можете да видите тук.

Идва момент да се замислим каква беше годината, която изпращаме. Това, което искам да ви пожелая, е в спомените ви тя да остане само с хубавото. Да се сещате за нея като една добра година, в която преминахме през всички изпитания, с които ни сблъска съдбата.

Щом вие ме гледате и аз мога да ви кажа това - 2018 г. беше добра година.

Когато Леонардо да Винчи рисувал „Тайната вечеря" - картина, която никога не е била в частна колекция, той въплатил в нея идеята за доброто и злото, които са присъщи за човешката природа и постоянно водят битка във всеки от нас като верността и предателството. 

Каквото и да се случва в света и в живота ни, битката между доброто и злото е вечна. Да си пожелаем да побеждаваме с добро, а когато злото започва да взима превес, да го осъзнаваме бързо и да не се предаваме. 

Храмът „Рождество" във Витлеем е специално място. Според Константин там била пещерата, в която се ражда Исус Христос. Към 1851 г. е под контрола на Османската империя, Наполеон III иска френски контрол, а руснаците изпращат армия към Дунава. Сребърната звезда, която обозначава мястото на рождеството е открадната, започва Кримската война.

След по-малко от 25 години балканските народи започват да отхвърлят османския контрол. Мястото, където днес е Витлеем, е символ и на смирението, и на разделението, толкова универсално за човешката природа. 

Сребърната звезда има четиринайсет лъча, които обозначават всички възможни посоки пред хората.

В английския пък за „новини" думата е съкращение. От четирите посоки на света - NEWS.

Утре 2019 г. ни идва на гости. Да си пожелаем много вяра и добри новини. И на север, и на изток, и на запад, и на юг. Където и да сте.

#2 Dox 30.12.2018 в 18:35:18

- Ами .. Светослав Иванов... - Моля? - Ъ-ъ-ъ .... български журналист, ... Сър.

#4 Hurtigruten 30.12.2018 в 19:45:08

Хубаво е да проверяваме и произхода на думите, които много ефектно изполваме за пример. News НЕ е акроним, тоест съкръщение от посоките на света. Когато един журналист от висша класа (по българската скала) използва народна етимология и Уикипедия, само защото обяснението там е ефектно, макар и не истинско, изводът може да бъде само един: Отвскякъде лъха посредственост!

#5 Philip Apostolov 30.12.2018 в 19:45:49

Драконът ме превари. Не че е болка за умиране да направиш подобен каламбур като този с етимологията на английската дума за новини, ама някак не върви баш на човек с очила, дето води такова, уж елитарно ТВ предаване. Дано тия "мъдрости" поне му помагат да сваля мацки (или пичове ) по баровете иначе не знам за пред кого друг ще се прави на начетен. Посредственост лъха отвсякъде.

#6 Philip Apostolov 30.12.2018 в 19:48:43

А за посредствеността, аз поне си признавам, че цитирам прежеговорещия. Етимологията на думата "посредственост" може да си я проверите сами, ако имате желание.

Новините

Най-четените