Дойде ли време да разбием мита за комунистическия "Изгубен Рай"

Изучаването на времената на комунистическа власт в България в учебниците по История в гимназиалния курс определено може да се отчете като нещо наистина важно, особено за държава, голям процент от чието население все още се бори с неизстраданата си мъка по бозата от 6 ст. и всички носталгични спомени от онова "Бай Тошово" време.

Соцталгията у нас има дълбоки корени, които лежат на стари митове за нереалистични днес цени на продуктите, за липса на едва ли не всякаква престъпност и за работа за всички - един изгубен рай, за който мнозина все още мечтаят да се върне.

А фактът, че подобно нещо няма как да се случи по чисто логични причини, сякаш не трогва никой от мечтателите за "доброто старо време".

Една от причините за това е фактът, че досега на комунизма внимание в училище не се обръщаше. Затова и представата за онова време у много от младите и активни днес хора  е формирана най-вече от разказите на по-възрастните - родители, баби, дядовци, познати и т.н. за цял месец почивка на морето, чакане на опашки за холна гарнитура и заветния Москвич.

Разбира се, има ги разказите за вицове, които могат да те вкарат в големи неприятности, но те по-скоро са представени като неминуема част от пейзажа на едно сигурно, сито и доволно време, което си има и своите негативни страни, но... и пак старата песен.

Ако учебниците по история за гимназистите бяха останали без промяна, това вече създадено усещане, базирано на младежки спомени, щеше само да бъде потвърдено.

Промените обаче бяха приети. Учениците вече ще бъдат сблъскани с неща като дълговите кризи на Народната република, икономика под контрола на СССР, насилието и репресиите, горянското съпротивително движение и още други интересни факти, които излизат и извън спомените за почти гарантирано тръгване от работа още в петък по обяд.

И надеждата е, че това ще е първата крачка за откъсване от обсесията по този отминал период, който продължава да оказва влияние и върху настоящето.

Първата стъпка към това е да се осъзнае, че когато говорим за комунизма на Народната република, говорим за една илюзия, поддържана с десетилетия, за къща от карти, която се крепи единствено по волята на Големия брат в Москва и на евтините суровини, които той праща.

Всички тези сладки спомени за дълги ваканции, ниски цени и работа за всички са плод на изкуствено поддържана система, която в един момент не издържа и се срива под собствената си тежест.

Затова и днес много хора въздишат с надежда по онези отминали години, вярвайки че те са били един по-добър свят, в който бедността не съществува, неравенството е изтръгнато, всички работят щастливо и като цяло се живее спокойно.

Циничната реалност е, че такъв "по-добър" свят има само в приказките. И истината включва значително повече ДС и неприятни моменти по тъмни мазета, бой от полицията и затвор за неща като например да искаш да си имаш свой собствен бизнес.

Може би с промените в учебниците повече хора ще осъзнаят това, което реално оставя Народната република като свое наследство - не толкова в икономически, колкото в социален план - общество, свикнало държавата да решава и да носи отговорност вместо него, пълно незнание за това как една нормална система функционира и страх от новото, неподготвеност за хаоса, който следва през онези диви години на прехода.

Днес берем плодовете на това наследство и още се чудим "кога ще се оправим". Отговорът може да бъде много прост - когато престанем да се залъгваме за миналото, държейки на него като на светиня, и се обърнем към това, което има да даде бъдещето.

#5 Dox 17.08.2019 в 08:21:32

Дойде ли време да разбием мита за комунистическия "Изгубен Рай" ? Не, още не е дошло. Няма и да дойде. Но виж, времето за определяне на това, дали сегашния режим е престъпен - определено е дошло. Рано или късно такава преценка ще бъде направена. Няма да ви се размине. Колкото и да се опитвате да отвличате вниманието към миналото и към някакъв несъществувал никъде /не само у нас/ "комунизъм". Колкото и да се опитвате да изопачавате и изкривявате историята в учебниците. Да я представяте едностранчиво и тенденциозно. И е добре да се знае, че това е въпрос от компетенцията на историци, и да бъде оставен на тях , а не да се използва с политически цели в образованието на подрастващи. А за бозичката не си мечтаем, а си спомняме с умиление, но не защото беше от 6 ст. /имаше и от 8/, а защото беше истинска. Защото тогава имахме безплатно здравеопазване, а сега нямаме дори и здравеопазване. Тогава имахме лекари, които умееха, знаеха и можеха да лекуват хора. Сегашните /прости, Господи/ "лекари" не могат да ти поставят дори и диагноза, защото за тях това вече не е важно. Важно е колко може да "дръпнат" от Здравната каса. Защото почти всички къщи по обезлюдените ни днес села хората можаха и си ги построиха именно по това време, за да може днес, когато са прогонени от там заради ликвидираните ТКЗС-та, малки фабрички, работилници, цехове и "чуми", само един турчин да купи наведнъж 40 от тях. Още много "защото" може да се посочат, но няма смисъл. Разрухата е тотална, повсеместна, всеобхватна. А и това вече е работа на историци и др.специалисти в социалните науки. И те ще я свършат. Остава въпросът - Какво правим сега и след това? Няма отговор, защото т.нар. ни "елит" не обладава способности, които да предпоставят задаването на такъв въпрос.

#6 Kaloy 17.08.2019 в 09:00:35

Драги ми Смехурко, не знам на колко си години и колко си видял или чул от тоя така наречен"комунизъм", но че е имало репресии, имало е, ама хайде сега да си говорим честно. Имаше ли просяци по улиците-не си ги спомням нещо. Твоята баба на колко се пенсионира???, Май и ти не си спомняш, че си бил мноооого малък. За образованието и медицинското обслужване да не говорим. Дори омразните ни роми бяха интегрирани в системата да работят, а не да се издържат със социални помощи. Ето по това бленуват хората, а не по бозата от 6ст. или Москвича. А ти си пей старата песен за репресиите. Та сега няма ли репресии. То сега си е направо геноцид. Който не си тръгне е тотално потискан и мачкан. Има ли място за малкия бизнес, а какво остава за останалите неща. Така че мили ми Сашко, спри да правиш дъвка от стари л...на, свали розовите гербо-патриото-дпс-бсп очилца и виж "прекрасната" матричка, в която сме се набъркали. А учебниците по история....ами те винаги са били подлога на управляващите.

#7 vikki 17.08.2019 в 09:05:47

Доксе и разни други комуняги, евроизборите спечелихме, ефките купихме, хакерчетата-нападжийчета разкрихме, букварите пренаписахме /Слава Богу!/, а за Вас? Мъка, мъка и мокри сънища по боза и билетчета за трамвая по 6 стотинки... Затова - дружно в запас и към Москва, да помагате на Световната революция, биейки бременни жени в корема като протестират срещу Путин...

#8 sevtopol 17.08.2019 в 10:04:15

Violator, извинявай, ти си ИДИОТ от най-висша класа.

#9 VK 17.08.2019 в 11:08:57

А за бозичката не си мечтаем, а си спомняме с умиление, но не защото беше от 6 ст. /имаше и от 8/, а защото беше истинска. Защото тогава имахме безплатно здравеопазване, а сега нямаме дори и здравеопазване. Тогава имахме лекари, които умееха, знаеха и можеха да лекуват хора. Сегашните /прости, Господи/ "лекари" не могат да ти поставят дори и диагноза, защото за тях това вече не е важно. Важно е колко може да "дръпнат" от Здравната каса. Защото почти всички къщи по обезлюдените ни днес села хората можаха и си ги построиха именно по това време, за да може днес, когато са прогонени от там заради ликвидираните ТКЗС-та, малки фабрички, работилници, цехове и "чуми", само един турчин да купи наведнъж 40 от тях. --------------------------------------------- значи Доксе , некой път и верни работи пишеш, ама тоа път си се олял. Кво здравенамсикво сме имали бе? За тва ли големите партийци ходеха по чужбината да се лекуват? За тва ли в Щатите правят трансплантации и на "окапало жълто листо от див кестен" а тука гениите се учеха да не забравят ножици в корема след операция от апендицит? Или за зъболекарите с оловните пломби и ваденето на зъби за щяло и нещяло? Какво сме имали бе? Хората си мреха и от настинка с лекарска помощ, щото беха все гении. Тва "Завръщане от Рим" що го забраниха? А, или "Д-р Хаус", по онова време, в "Пирогов го снимаха? А за села и ТКЗС-та .... ти добре ли си бе? То от '70- та година нема ТКЗС Селата се обезлюдиха, щото трябваше да бачкат селяните по "Кремиковци" и всички подобни недуразумения от онова време. Да ми караш руда от майната си и да вадиш дори и ламарина под всякакво качество - тва ли е рая? Та и хладилния завод в София отказа кремиковската ламарина - направи си сметка какво сме произвеждали! А за земеделците от АПК -тата , дето събират реколтата наесен с помощта и на чавдарчетата, да приказваме ли? Целия народ се пращаше по бригади зарад гениалната аграрна политика . Аре стига толкова, че.....

#10 VK 17.08.2019 в 11:31:13

Та, пак за селата и реколтите: Ти виждал ли си спирката за автобуси пред "Арсенал" или както се казваше завода в Казанлък? 300 метра - спирка до спирка, с имената на всяка паланка от околията Вместо да си гледат доматето , тия правеха част за "Калашник" и разни други гърмящи изделия, с които подпомагахме световната революция и всякакви диктаторчета, близки до Кремъл. Та се обезлюдили селата.... Или ВМЗ, дето правеха лагери, та като гръмнаха "лагерите" та чак Пловдив се разтресе. Цяла Стара планина е надупчена от разни "цехчета" за "винтове и гайки", а кой мислиш че бачкаше там? Ако срутят 5 метра камъни и те ти тунела под Шипка То само това да беше....

#11 dedo adji 17.08.2019 в 11:37:17

Киконето се размечтало да измрат всички, които помнят онова време, та белки мръдне държавата. спомни си, киконе, че и ти влизаш в това число, и продължавай да се кикотиш. а накъде ще мръдне държавата и дали ще има държава, не се знае. Викито пък, се кефи на всичко, което му бърка дълбоко в джоба, като че ли то ще лапа шведски крони в европарламента, ще прибира комисионни от ефките и е пренаписало букварите. Букварите, вели, трябва и да се четат. На тебе не ти личи да си чело. Ако не бях ти казал, че моят роден град Варна в продължение на няколко години се наричаше Сталин, и това нямаше да знаеш. А сашко разбива митове. А има ли такъв мит? Или като митът Батак е разработен в курсовете на шорош? Аз не познавам нито един, който вярва в него, а половината ми съзнателен живот мина по това време. Нещо повече, през 89-та мнозинството от нас, които днес сме баби и дядовци, бяхме обзети от ентусиазъм по новото време. Но, както е казал дядо Вазов, ентусиазмът е плява, която пламва и гасне. И нашият угасна, като видяхме, че новото време е всъщност изкривено старото. Даже майка ми, преследвана от комунягите 30г, каза: "По Тошово време живеех от пенсията си, сега не мога." това преди инфлацията да направи пенсията й $6. И как смята сашко да разбива митове? С няколко страници в учебника по история няма да стане. Ще прочете, например някой буден гимназист, че тогава България се е управлявала от Москва. И така си беше. После ще пусне телевизора и ще види американският посраник да инструктира от екрана как да се управлява, вкл. до промени в конституцията. Ще прочете, че Тошо е пратил полк да смаже пражката пролет. После ще си спомни за българските войници, загинали в афганистан, Ирак и Камбоджа. Ще прочете, че милицията е репресирала народа, после ще види новата милиция да протестира за незаработени заплати и да хранява гей паради, докато мутрите и циганските банди вилнеят безпрепятствено. Ще прочете за османското присъствие, описано от същите автори, Боже, прости ме, историци. Сравненията могат да продължат до утре. А дали ще прочете? Съвременните милениалчета знаят, че дипломата им е в кърпа вързана, стига само да се научат да броят до 12. И нито ще четат, нито ще питат старите и патилите. А по-будните ще заключат, че единственото добро нещо на новото време е терминал 2.

#12 dedo adji 17.08.2019 в 11:43:27

П.П. Още нещо. В учебника ще пише, че некадърни партийни секретари са управлявали всичко и са писали и учебниците в Изгубения рай. А в Намерения синовете и дъщерите на най-едрите от тях са в европарламента, Св. банка и ЮНЕСКО. На по-дребните пишат новите учебници.

#13 VK 17.08.2019 в 11:58:50

По Тошово време живеех от пенсията си, сега не мога." това преди инфлацията да направи пенсията й $6. ---------------------------- Дали е била пенсията от ТКЗС - щото те беха по 20 лева на месец. Дори и по онова време не можеше да оцелее с тази крупна сума. Иначе имаше и големи пенсии -над 300 кинта , но за активните борци . Там нещата стигаха до заплата на стругар 7-ми разряд , че и повече. Защо стругар ли - ми щото на норма зимаха повече от директора Е , стругар е събирателно, иначе доста професии трябва да изброя. За разлика от инженер примерно, дето почваше с 175лв.Или лекар , даскал и други даже по-ниско.

#14 Дракон с кисело зеле 17.08.2019 в 14:12:41

научен атеизъм --- Научен атеизъм??? Във времето, когато имаш храмове на Партията, религиозни обичаи на Партията, приписване на свръхестествени способности на важни за Партията фигури (припомнете си пак историята на Кирил Маричков за Сталин и бонбончетата), индоктриниране на деца във вярата на Партията? Онова не е никакъв атеизъм, а замяна на една религия с друга. Музикант и меломан си - вероятно по-добре от мен си наясно със зверската - и идиотска на моменти - цензура, на която са подложени доста музиканти от ония времена. А и не само музиканти - всякакви хора на изкуството. Далеч съм от мисълта да демонизирам онзи режим, обаче от соц-носталгия и на мен ми идва до гуша.

#15 vikki 17.08.2019 в 14:46:55

Дядо, шведските крони един друг селски трябва да ги връща, ама тя ще се чуе! С това отговарям и на втората ти теза. Колкото до букварите - толкова съм изчел, че би те хванал тендовагинит само да ги бе разлистил. Затова както казах - в Москва да биете бременни жени в корема, като истински сталинисти и/или путинисти... Апропо, 200 мл боза пак излиза 6 стотинки, при литър 0.40 лв. на дребно. Дали е истинска - не знам, по /тук върху "о" трябва да има акутно ударение!/ ми се услаждат друг вид питиета, като забележи родна ракия, а не бърбън, да речем...

#16 burkera 17.08.2019 в 15:00:11

Трудно ще го разбиете, докато има живи и помнят. Пъй и сорошките свини много не сте на почит тука вече, случайно ако не сте забелязали.

#17 dedo adji 17.08.2019 в 16:25:29

Драконче, за разлика от истинската вяра, комунистическата индоктринация изветряваше до към 20г възраст. След това вярваха само най-задръстените. Но никой не декларираше неверието си публично. И най-запалените критикари критикуваха извращенията на социалистическата идея, никога самата идея. Което си е право, идеята е добра, но не пасва на човешката природа и затова е утопия. Между близки, и даже не дотам близки хора се разискваше надълго, нашироко и надълбоко, и въпреки вездесъщата ДС, малко хора влизаха на топло, и не само за приказки. Веднъж една маца ме предупреди: "Вие знаете ли, че за тези думи можете да се озовете на подсъдимата скамейка?" Но не се озовах. След 60-те наказанието беше не лагер а глуха линия.

#18 dedo adji 17.08.2019 в 16:29:21

П.П. Затова няма митове за разбиване. Митът е, че през 89г в България е станала революция и е настъпила демокрация. Тоя мит защитават сашко и грантодателите му, макар и те да не вярват в него. Но, само, знайте, за парата.

#21 dedo adji 17.08.2019 в 16:42:09

Не знам и не се интересувам колко буквара си изчело, вели, ама като ти чета писаниците, явно майка ти са я ритали яко в корема и затова си останало на нивото на букварите. Познавах една, за която казваха, че е останала полу, защото фашистките стражари ритали майка й в корема. И наистина, всички други деца на тая майка са нормални. Аз буквари не съм чел. Четях Жюл Верн преди да ми купят първия буквар. В интерес на истината, не разбирах и половината от това, което четях, та после се наложи да го препрочитам. И ти ли затова прелистваш букварите?

Новините

Най-четените