Щеше да е виц, ако не ставаше въпрос за 120 милиона лева на година. Толкова струва издръжката на двете държавни медии - БНТ и БНР.
Щеше да е третостепенна новина, ако не ставаше въпрос за поредния несръчен опит за скъсяване на политическата каишка в националната телевизия и радио.
Какъв е казусът: след броени дни изтичат мандатите на двамата генерални директори Радослав Янкулов и Вяра Анкова. На втора писта - политици и медийни лобисти се готвят да слеят БНТ и БНР в една. Няма обществен дебат по темата, нито дума, нито ред.
А единствената институция, която може да сложи ред в системата - Съветът за електронни медии - се е отцепила от орбитата на здравия разум и живее някакъв собствен живот, в който времето, пространството и законът са несъвместими величини.
Ето как изглежда ситуацията в 5 абсурдни факта:
1) Анна Хаджиева е член на СЕМ, избрана от парламента по времето на Тройната коалиция като номинация на НДСВ. Още преди 2 години законният й мандат изтече, но няма сила, която да я помръдне от Съвета. Нито парламентът й намира заместител, нито тя подава оставка.
Кого точно представлява тя в СЕМ, е мистерия - НДСВ отдавна не е национално представителна партия, на последните избори получи шеметния резултат от цифром 0,241%. Законът позволява този абсурд. Да сте мислили, когато сте гласували за Царя.
2) Анюта Асенова е член на СЕМ, назначена в началото на второто президентстване на Георги Първанов. И нейният шестгодишен мандат изтече преди 2 години. И тя рискува да остане пожизнен медиен регулатор.
Отново се пита: чия номинация е тя? На бившия президент, който отдавна напусна "Дондуков" 2? Или на настоящия лидер на АБВ - най-малката парламентарно представена партия? Отново мистерия.
3) Председателят на СЕМ Георги Лозанов (и той вече е с изтекъл мандат) подаде оставка от поста си през февруари. В продължение на пет седмици обаче СЕМ не се справи с мъчната задача да събере кворум, за да гласува освобождаването му от длъжност. Защо - мистерия.
От СЕМ можеш да си тръгнеш само при влязла в сила присъда или при смърт, не дай си Боже.
4) Да не останете с впечатление, че в СЕМ се влиза лесно. Напротив. От 11 месеца в Съвета съществува шести "виртуален" член - Бетина Жотева. Нейното назначение е ясно от май 2015 г., но до ден днешен не може да встъпи длъжност поради правен абсурд.
Законът за радио и телевизия гласи, че парламентарната и президентската квота встъпват в длъжност едновременно. Народното събрание блокира избора поради творческа немощ. И на тях не им е лесно.
5) По-смешното е, че докато всички се ослушват, мандатът на самия Плевнелиев ще приключи и тогава пак ще се попитаме кого точно представлява Жотева. Ако, живот и здраве, изобщо й дойде ред да встъпи в длъжност (то, знае ли се вече...).
Целият този фарс се развива точно навреме. Докато в СЕМ си мерят остатъчните мандати, потенциалните мераклии за БНТ/БНР гадаят дали "купуват" камила с рога или дете на русалка и кентавър.
Несъстоятелните блянове за "нещо като родно БиБиСи" са чиста проба параван за концентрация на власт над ключовия информационен апарат на държавата.
Няма такъв абсурд, в която властовият елит разиграва циркове с двете държавни медии и целия сектор до второ нареждане.
Наистина щеше да е смешно. Само че не е. Просто е тъпа подигравка със закона от онези, на които им се плаща да го олицетворяват.