Някой да поеме политическата отговорност

За пръв път в най-новата ни история имаме действащ министър, който трябваше да нощува в ареста. Пернишката водна криза не просто да коства поста на министър Нено Димов, но и го прати като "клиент" на прокуратурата с обвинения в умишлена безстопанственост.

След като вчера първо беше извикан на разпит, а после и задържан за 24 часа в следствения арест, днес Димов се раздели с министерския си пост (относително доброволно), след което пък му бяха повдигнати и обвиненията от прокуратурата.

Дето се казва - време е някой да поеме политическата отговорност...

Прокурорът по делото с назидателен глас заяви пред събралите се журналисти, че ако Димов си беше вършил работата съвестно и беше спрял навреме подаването на вода от язовир "Студена", сега там щеше да има достатъчно вода, че перничани да не са принудени да живеят на воден режим.

Гръмко обвинение от страна на прокуратурата, пренощувал в ареста министър, преди това мащабна акция с обиски в дома и офиса му... Ако непредубеден човек гледа какво се случва у нас в последните дни, ще реши, че тук действително се подхожда със строгост към властимащи, които не си изпълняват задълженията.

Само дето у нас сме видели какво ли не, за да сме непредубедени... Вкючително и министри с повдигнати обвинения. Това, което не сме виждали, са решителни окончателни присъди по тези дела. И докато не се случи нещо подобно, скептицизмът си остава.

Сега просто стигнахме до онзи момент с ножа и кокала, в който трябва да се предприемат вече ясни действия и да се търсят резултати.

Хората в Перник изкараха празниците на режим на водата, а по всичко личи, че тази криза няма да отмине още месеци. Нормално е да се търси виновен. С други думи - трябва някой да си го отнесе - за предпочитане шумно и публично.

Така че идва време за поредното министерско жертвоприношение.

Премиерът Бойко Борисов никога не е бил особено стиснат на оставки, особено що се отнася до членове на министерския му съвет, но пък и не е като Димов да не дава поводи за уволнението си. Обвиненията са интересен и дори леко неочакван "бонус", който да следим през следващите седмици, а след това (евентуално и не сигурно) да забравим.

Истината е, че на екс-министър Димов отдавна му стърчи оставката от джоба.

Престоят му на поста беше белязан със скандали още от концесията на Природен парк "Пирин", през драмите за мръсния въздух в София и други големи градове, та чак до настоящите скандали с водната криза в Перник и появилите се разкрития за изгарян италиански боклук в България.

Страната също така търпи редица санкции по множество екологични проблеми от ЕС - за управлението на отпадъци, за морското биоразнообразие, за замърсяването на въздуха и т.н.

Стара максима, що се отнася до избора на министър, е, че той се избира по две причини - за да работи или за да не пречи. Като се има предвид какъв приоритет е екологията за България, можем спокойно да се сетим от кой тип е Димов. Това обаче си има своите следствия и ефекти.

Въпросът е, че когато избираш някого по втория фактор, много вероятно е той да пропуска някои ключови моменти от работата, която се изисква на съответния пост.

Защото преди нещата да стигнат до прокуратурата, те е трябвало да минат през редица контролни органи, които да бият една аларма, че в случая има нещо нередно, че водата в този язовир не е достатъчно и трябва да се вземат мерки.

По време на брифинга на прокуратурата, по време на който беше обявено обвинението срещу Димов, журналистите многократно попитаха за всички останали замесени органи, които трябва да следят за състоянието на язовира. Прокурорите лаконично отговориха, че министърът е човекът, който взима крайното решение за стопанисването му, и затова той е този с обвиненията.

Във въздуха обаче, подобно фини прахови частици, продължава да стои въпросът къде са били тези институции, когато е трябвало.

Защото, както казаха самите магистрати, те могат само да разследват, други са институциите, които работят за превенция на подобни проблеми.

И сега реално действията на прокуратурата, малко или много изглеждат като извинение за нечия несвършена работа - с достатъчно шум, че току виж някой забравил, че държавата наистина не си е изпълнила задълженията навреме.

#1 Онуфрий 11.01.2020 в 00:04:04

Прокурорите явно вече разбират и от управление на водните ресусрси, но така е то - в милиционерската школа ги правят специалисти по всичко, а инали шефът им е продукт на същата милициуонерска школа. Досега срещу няколко по-известни личности бяха повдигани обвинения в "умишлена безстопанственост", но досега не съм чувал за осъдени.

#2 sevtopol 11.01.2020 в 09:43:03

Браво, Онуфрий! Толкова задълбочен и смислово издържан коментар много рядко може да се прочете в необятния свят на писменото слово въобще.

#3 Кольо Търнокопа 11.01.2020 в 13:25:52

Е то е ясно, че този министЕр е "сготвен". Щото царя на тиквите се усети за глупостта, че в Пеуник БСП са били фактор, но после някой го подсети, че водите са национален интерес - 3 мандата къде бляха, ами само лентички режеха

#4 dedo adji 11.01.2020 в 15:26:26

Димов поема криминална отговорност. Може даже да се случи чудо - министър да влезе на топло. Но и да го обесят, вода няма да потече. Политическата отговорност е на всички управлявали, от бай Тошо насам. Не в Перник, а в София, вече не помня кой беше на власт, имаше водна криза, след което водоснабдяването беше харизано на европейски фирми. Не съм забелязал подобрение, който е, да каже. И не е само Перник. В Перник не съм ходил, но съм ходил в град с режим не 6ч на ден, а 6ч на 2 дни.

#5 Онуфрий 11.01.2020 в 15:29:15

Министърът подписева въпросните разрешения след консултации с експертен съвет към министерството. Той самият едва ли разбира от управление на водите, но подписът е все пак негов и спортед закона явно той носи отговорност. Затова казах, че разни милиционери разбират от водите колкото средния киатец разбира от българска литература. Единствено съдът е компетентен да се произнесе дали някой е нарушил закона или не.

#6 deaf 11.01.2020 в 17:07:08

Онуфрий, не е нужно един министър да разбира от ресора си за да управлява перфектно министерството си. Пример - Джордж Буш-старши е бил директор на ЦРУ,въпреки че преди това никога не е работил в тази сфера. Повтарям - Ц-Р-У! Да се управлява ЦРУ е хиляда пъти,(без преувеличение),по-трудно от което и да е министерство.

#7 dedo adji 11.01.2020 в 17:37:25

А бе откъде накъде един министър трябва да разбира от дейността на министерството си? Теменужка енергетичка ли е? Деси Атанасова лекарка ли е? Богдан Филов е бил археолог, първият премиер на Полша е бил пианист, а великият Чърчил е бил първи лорд на адмиралтейството без да е служил един ден на военен кораб. Нено Димов е бушон, още по-удобен, че не е гербер. Прокурорите от милиционерската школа имат хабер само от палки и пагони. Съдиите от същата школа да не са по-компетентни?

Новините

Най-четените