Най-добре да дойдат багерите

Да принудиш жителите на един от най-заможните квартали на София да излязат на протест заради комунални условия - ето това не се вижда всеки ден. Само че и това се случи.

Може и да ви се струва странно, но е не е лъжа: в луксозния квартал "Витоша" май няма нито един проходим тротоар.

В него има дискретни малки имения с външни басейни и късо подстригани английски ливади, но от другата страна на двуметровите дувари не се намира нито една достъпна детска площадка, спортно игрище или поляна с пейки. Велоалеи? Шегувате се.

Има китни затворени комплекси със симпатични имена на цветни градини, в които наемът на апартамент започва от 1300 евро, но няма нито едно държавно училище. Няма панелки и ръждясал автопарк, но джиповете на съседите не могат да се разминат по задръстените квартални улици.

Има няколко фитнеса, СПА, масажи и център за юмейхо терапия, но ако ви потрябват лекарства или хранителни стоки след 20 ч., ще се наложи да палите колата до Студентски град.

Автомобилът не е въпрос на избор или лукс, а е стока от първа необходимост заради липсата на адекватен обществен транспорт, включително - таксита.

Кварталът има прекрасен изглед към Черни връх, има пряк път и до планината, и до града, намира се на пренебрежимо отстояние до Зоологическата градина и Ловния парк. След 20+ години "благоустройство" и презастрояване, обаче, цялата идилия на живота в полите на Витоша е ликвидирана.

Разбираме протестите на местните хора. Но няма защо да се лъжем: в това безобразие имаше и съучастници.

Вярно е, че при толкова продължителна липса на елементарно планиране и усет за нормалния живот на гражданите, безхаберието на местните власти започва да намирисва на корупция.

Чак сега обаче "инвеститори" и амбициозни наследници на имоти осъзнаха, че някогашната вилна зона със селски къщи, дворове, овощни градини и прашни улички е отдавна изчерпан ресурс и не може да поеме повече строителни перверзии.

След десетилетия на пълно неглижиране към качеството на публичните пространства най-после някой се сети, че за добър живот не ти стига само геройството да си построиш малък замък с вътрешна тоалетна.

По Симеоновско шосе доскоро още се виждаха арматурните скелети на зарязани недовършени офис-сгради, фалирали при спукването на последния строителен балон. Върху цялата тази хубост общината е разрешила да се издигне нова грамада на 17 етажа - паметник на глупостта насред околните кооперации.

Изчистете София от излишните боклуци и я направете достъпна за движение и общуване между хората, каза преди седмици проф. Ян Геел. Ако терапията му бъде приложена върху квартал като този - най-добре да дойдат багерите и да съборят всичко до основи.

#1 VK 21.10.2017 в 20:59:32

Защо в един от най-заможните квартали на София няма проходим тротоар ___________________ защото е българска работа. На гол тумбак чифте пищови. Никой не мисли как ще стигне до имота, 500 декара , 3 басейна и голф игрище, ама нема път.....щото път общината строи. Те навремето и трафопости не слагаха , ама в един момент почнаха да им мигат ламбите и се усетиха. Та утре , ако некой предлага проект за малко имение, нейде из поле или гори , планини, да бъде така добър, та и път до местото да проектира. То затва на запад и по щатите има частни пътища...

#2 Dox 22.10.2017 в 07:38:23

Ами така е. След като дейностите по архитектурно благоустройство, планиране и пр. все още не са приватизирани и не са поставени на пазарен принцип, това се получава. Нещата са поправими. Необходимо е единствено да се сключи концесионен или някакъв друг договор с примерно: "Урбанистик Планнинг Аркитекчър Констракшън Интернешънъл енд Ко. Лимитид" и всичко ще е ОК. А ако вие, като редови жител, сключите с тях 15 или 20 годишен договор за техния сребърен, златен или платинен пакет от "услуги", това ще ви даде право да не плащате данък сгради и така. След 28 години "пазарна икономика" и "демокрация", София уверено върви към спечелването на приза: "Най-грозен и неуреден град" в света. С най-много светофари на глава от населението, с кръстовища отстоящи едно от друго буквално на 50 метра, с най-много лежащи полицаи, високи минимум 70 см. и издигащи се от платното почти под прав ъгъл, с магазини, молове и каквото още се сетите, плеснати по тротоарите, и още и още и още .... Пазара е нещо като комунизма - никога никъде не е съществувал.

#3 Dox 22.10.2017 в 07:45:06

Малка корекция - не "пазара", а "свободния пазар" имам пред вид. Моля за сори

#5 blz 22.10.2017 в 11:10:21

"Заможен квартал" без тротоари е оксиморон.

#6 Dox 22.10.2017 в 23:28:26

Като нямат улици, да си продадат скъпите джипове /продажбата им ще е на загуба, обаче/ и да си купят хеликоптери. Нали са богати и заможни. А ако случайно се окаже, че няма да им стигнат парите, очаквайте закон или наредба, която да завиши цената на нещо, което бедните са длъжни да плащат. Както се случи наскоро със завишението на цените на водата, за да може Софийска вода да събере пари за инвестиции /щото тя иначе няма, бе/, с които да изгради канализационна мрежа на Симеоново и Драгалевци, където живеят все баровци и все богати, но явно не толкова, че да купят и поставят няколко тръби, които да отвеждат скъпоценните им лайна някъде по-надалеч.

#7 скучко 23.10.2017 в 13:00:23

Ха, като каза Докс за "скъпоценните богаташки лайна" ,та се сетих. Познавам един водач на "лайнарка" ,"гомнанарка", "гамнавоз" ,или както там си го наричате, който е голям професионалист в бранша. Казваше ми, че като го викнат да чисти някъде септична яма, по звука и силата на засмукване на лайната през маркуча, познавал на кави хора принадлежи ямата: Ако маркуча равномерно засмуква със звук "флуууп", "флуууп"..., начи богати хора ще да са. Маат мазни манджи, шунки ,колбаси, сирена. Ако пък маркуча бързо засмуква и съска ,начи сиромашка , пенсионерска яма е, само на хлебец и кисело мляко ще да са собствениците!

Новините

Най-четените