30 години по-късно - за "лошата" демокрация и какво се обърка в Прехода

30 години след падането на Берлинската стена и срива на Социалистическия блок разделението в Европа все още се усеща, а носталгията по "соца" (или както е модерно да се говори - соцталгия) се появява из почти всички държави от бившия Варшавски договор.

Това с особена сила личи у нас - много хора, които през 1989 г. са били по улицата, посрещайки демократичните промени с радост, днес говорят за добрите страни на отминалия режим, за бозата от 6 ст., дългите отпуски на морето и за цялостното спокойствие на онзи период.

Доброто старо минало, което беше спокойно и подредено, но Демокрацията дойде и Преходът затри всичко хубаво. Всички сме чували оплаквания от този сорт. Всички сме ставали свидетели и на спорове за това кое е по-добро - миналото или настоящето.

Темата за промените, настъпили след заветните дати 9-10 ноември 1989 г., продължава да внасят агресивна полемика в обществото, дори 30 години по-късно. Истината обаче е, че не толкова демокрацията е лоша, колкото фактът, че не бяхме готови за нея - за по-свободното пътуване, за упражняването на демократични права, та дори и за свободния пазар.

След 45 години на откровена диктатура, в която една партия се е сраснала с държавата и това е първи член от Конституцията, е нормално едно общество да е тотално неподготвено за промените.

За годините си на власт комунизмът успява да убие сред по-голямата част от населението личната самоинициатива и икономическото пазарно мислене, а на тяхно място затвърждава търпеливост, лоялност към държавата и едно очакване, че именно държавата ще свърши всичко. Тя се грижи за това всички да имат работа и плаща заплатите на всеки един гражданин - от обикновения служител в цех или склад до футболистите и певците по телевизията.

Така че, когато в един момент държавата се оказва принудена да се промени под напора на случващото се из целия Източен блок, тя го прави, оставяйки населението си напълно неподготвено за това, което предстои да се случи.

Без големи протести и мащабни студентски движения преди 1989-а, без интелектуална база, която действително да разбира функционирането на западния държавен модел, България се изправя пред сериозните промени на прехода от социалистическа към пазарна икономика и от еднопартийна държава към демокрация.

Сега към това уравнение добавете и един номенклатурен елит, който, въпреки промените, с всички сили се бори да задържи властта за себе си, макар и под друг начин, и ще получите общите причини защо у нас Преходът беше толкова злополучен.

Парадоксално, но именно елементите, които контролират държавата и преди 1989 г., са тези, които разбират как функционират страните на Запад. Те имат и познанията за това как точно да запазят контрола си върху властта, дори и въпреки обществените настроения за промяна - политически, икономически и през контрола върху подземния свят. Логично и успяват да установят контрол.

Червени куфарчета, борчета с отворени възможности и Държавна сигурност, която оказва своя контрол върху трансформацията на държавата. А от другата страна има една опозиция, съставена най-вече от интелектуалци (част от които така или иначе играят за другия отбор), които поне на първо време си нямат идея срещу какво точно са се изправили.

По средата е онова общество, което години наред няма да разбере какво точно се е случило, освен че така и не са потекли реките от мед и масло за всички, въпреки обявените свобода и демокрация.

И ако "правилните хора" успяват да направят своя личен преход от червени другари в модерни капиталисти, за останалите хора рязката смяна на модела на власт означава преди всичко несигурност - фалиращи държавни предприятия, които няма кой да замени, и липса на ноу-хау как се функционира в една нова среда на капитализъм.

Само преди година-две от телевизора се е говорило колко гнила и морално опропастена е системата на Запад, а след това да се очаква, че хората веднага ще се приспособят към нея. И въпреки големите вносни планове за развитие на икономиката и държавата, самото общество не е готово за промените.

То е оставено да бъде плячка за онези, които най-бързо се приспособяват към новите условия.

Така че проблемът никога не е бил в деморкацията сама по себе си, нито толкова в капитализма, който бива посят отново. Ако трябва да търсим виновни, това ще са останките от тоталитарната държава, която успява след промените успешно да продължава да паразитира върху страната.

Това е и наследството, което имаме от Прехода днес, 30 години след началото му - едно общество, което все още не разбира как заобикалящия го свят функционира, и едни тарикати, които продължават да се възползват от това незнание.

#2 dedo adji 11.11.2019 в 23:38:11

Ми погледни му снимката, е скуби. Милениелче, което е ходило право под масата по време на преврата, ако изобщо е било изцвъкано от скъсания презерватив.

#3 Sir John 12.11.2019 в 09:48:54

"комунизмът успява да убие сред по-голямата част от населението личната самоинициатива и икономическото пазарно мислене, а на тяхно място затвърждава търпеливост, лоялност към държавата и едно очакване, че именно държавата ще свърши всичко." И като се пръкна една инициативност и пазарно мислене особенно след мургавото населеиние ,а в училищата са едни умни и изобщо не са нихилисти младите след 99 родени.Евала за таз демокрация и ценности и евроатлантизъм навсякъде мед и рози.

#4 explorer 12.11.2019 в 10:26:23

Смешно е да пишат за 10 ноември хора, които не са били родени по това време. Също както и несемейни социални работници да пишат стратегии за децата, свещеник да си праща неваксинираното по негово желание дете на градина със съдебно решение ..... и все да се сравняваме с преди 39-а, 89-а и т.н. или със Запада, Изтока и обратната страна на Луната

#5 Шамито 12.11.2019 в 13:32:40

Сашето ни гъделичка с понятието демокрация не разбирайки основния факт че за да се забогатее е необходимо задължително други да обеднеят.Според него червената номенклатура трябваше да не ограбва а да почака братята хамериканци да ни ограбят културно и честно.Демокрацията разреши ограбването но не била виновна.

#7 Kenny McCоrmick 12.11.2019 в 23:25:29

Бароне, все съм се чудил, от савецки компютър ли ги пишеш тия глупости, или все пак ползваш упадъчна западна техника...

#10 explorer 13.11.2019 в 13:33:32

@МарКом, остава да кажеш и че ползваме руска азбука

#11 Kenny McCоrmick 13.11.2019 в 14:52:14

Що да не каже, те са пълни безродници. За няколко копейки повече дори сънуват на руски...

#12 dedo adji 13.11.2019 в 15:16:34

...Бароне, все съм се чудил, от савецки компютър ли ги пишеш тия глупости, или все пак ползваш упадъчна западна техника... А не може ли от китайски или японски, канче? Каквато и техника да ползваш, глупостите са от твоята глава. Глупостта е заразна, но не се предава от компютри. За сънищата, когато сънувам Наташа, сънувам на руски, Джени - на английски, Хуанита на испански, Гретхен на немски а Ханка на полски. Че и говоря на сън на различни езици, добре, че баба хаджийка не знае много чужди езици. Чукчите на какъв език сънувате? (Едно наблюдение: компютърът уж американски, а подчертава с червено, като грешни, всички имена, освен Наташа. Дали не е заразен със савецки вирус) За азбуката. Почти всички западни европейци, американци и голяма част от руснаците мислят, че пишем с руската азбука. Чувал съм го не веднъж, един даже ме беше питал дали плащаме с рубли.

#14 Kenny McCоrmick 13.11.2019 в 17:41:25

"Чувал съм го не веднъж, един даже ме беше питал дали плащаме с рубли." Всичко ще си кажеш

#15 dedo adji 13.11.2019 в 18:29:40

Аз открай време си казвам всичко, канче, ама се иска малко мозък, за да го разбереш. Но ти не се отказвай, питай сашко петров, питай деосвин, те ще ти обяснят.

#16 Kenny McCоrmick 13.11.2019 в 19:00:52

Извън майтапа, общувам с много западноевропейци и американци. Никой, ама НИКОЙ от интелигентните западняци не вярва, че говорим руски и плащаме с рубли. Особено пък европеец да мисли, че говорим руски и плащаме с рубли - трябва да е някой крайно недоучен. Руснаците какво си мислят с техните имперски мокри сънища слабо ме интересува. И се научи, че не компютърът или Кафето ти подчертават думите, а браузърът...

#17 dedo adji 13.11.2019 в 20:22:50

Къде общуваш с тия западноевропейци и американци, канче? В НПО-то ли? Ами те идват там подготвени за манипулация на туземците. Ти едва ли го помниш, но аз съм чувал американския посраник Монтгомъри да говори приличен български. Аз съм общувал с хора неподготвени, на тяхна територия. Вервай ми, има разлика.

#18 Kenny McCоrmick 13.11.2019 в 20:39:02

С айтита предимно общувам, да ти кажа. Но на морето (казвал съм и преди, че съм фен на българското черноморие и недолюбвам гръцкото море) често се запознавам с този-онзи. Купон да става. Ако трябва да съм максимално честен, едно време у Швейцария не за рубли ме питаха, ами направо ме питаха дали ядем с вилици и дали имаме телевизори. Изтръпнах, все пак говорим за 2004 година. Само дето не припсувах. От 2007-2008 г. насам обаче такива простотии, включително и това с рублите и руския език, не съм чувал от образовани хора.

#19 KingoftheROAD 13.11.2019 в 20:40:00

Канче, а знаеш ли кой е Джон Атанасов? И какво е направИл за компотите ли беше? или компоторите?

#20 deowin 13.11.2019 в 21:32:46

>знаеш ли кой е Джон Атанасов? Изглежда изгаряш от желание да разкажеш на неразумните юроди кой си мислиш ти, че е Джон Атанасов. Дерзай. Винаги ми е било забавно да слушам безумните вълшебни приказки, които хората си разказват за да се чувстат по-добре в собствената си кожа.

Новините

Най-четените