Мислехме си, че лека-полека Слави Трифонов ще зареже не само телевизионния екран, но и музиката, за да се насочи към друга сфера на шоубизнеса - българската политика. Но ето, че водещият има съвсем друга идея - чрез колаборация с Криско да се опита да спечели за бъдещия си политически проект и по-млади избиратели. Такива, които са откърмени с "Шапка ти свалям", а не с "Едно ферари".
Новата песен на Слави и Криско - "Гледай как се прави", е микс между римувано слово с ямайско-габровски диалект и български етно мотиви, разбирайте обичайните протяжни гласни, които сме свикнали да чуваме от Слави Трифонов и не само.
Песента, която няма да споделим тук, за да не ви мъчим, е и своеобразен политически манифест на Слави. Опростената лирика е за да звучи песента "по-разговорно" и по-близко до нивото на всеки хвърляч на салфетки - потенциален "пускач" на бюлетина.
Парчето на Слави и Криско на пръв поглед разказва за любовните и сексуални щения на лирическия герой към красива жена. Зад тази зле прикрита метафора се крият България и политическата власт в нея.
Става ясно, че лирическият герой е единственият, който може да направи страната "и доволна и бясна" и "после да я кротне".
Пътят към върховете на властта е труден, както показва и клипа на песента. Дори когато си на върха (по анцуг), те измъчва мисълта как да останеш там. Кадър: YouTube
Но държава може да бъде "кротната" само след придобиване на властта, а това става с избори. Тук те са замаскирани като креватен екшън, "микс между пого и балада".
И друго става ясно от песента на Слави с Криско: власт се взима с юмруци.
"Както те обичам, ще те открадна
ако ми попречат, ще ги убия
Дяволите плачат, че те нямат
питат ме за теб, в сърцето ми те крия"
Всички "дяволи" плачат за това, че нямат власт, но лирическият герой няма намерение да я дели (внимавайте в текста, мераклии за коалиция!). Той я крие в сърцето си, след като я е "откраднал" с цената на това да "убие" нечий политически резултат, крадейки от електората на леви, десни и центристи. Защото сходният музикален вкус сближава по-силно отколкото политическите убеждения разделят. Или поне такова е посланието на Слави.
Откриваме го в припева - "ляв-десен, гледай как се прави; джан джун, гледай как се прави". "Юмруците" на лирическия герой, с които той ще се бори за "любимата" (властта), са олицетворение на подкрепата за него от хора от целия политически център.
В текста на "Гледай как се прави" лирическият аз на Слави (и Криско) отправя още едно предупреждение към своите конкуренти за сърцето на България - "недей пипа звяра, че превърта; само да те видя ш'те изкърта". Пределно ясно послание, насочено към всеки профан, тръгнал срещу героя и опитващ се да печели гласоподаватели с популизъм. Или още по-страшното - да каже нещо лошо за споминалия се референдум на Слави и компания.
Дори заглавието на песента може да бъде разглеждано като подигравка с останалите политически сили. "Гледай(те) как се прави", Бойко и Корнелия! "Гледай(те) как се прави!", Волен и Валери! В тази нова дигитална ера за да придвижиш ръката на избирателя към урната не са нужни ясни политически идеи и послания. Нужна е музика; нужен е дует с най-подходящия коалиционен партньор. Защото Криско е "Слави за едно друго поколение". Геройско поколение, което може и да не гледа телевизия, но някак успява да различи песните на "рап" изпълнителя една от друга.
Политическият манифест на Слави се разпространява мълниеносно (по чалготеките, но все пак) - по-бързо от всяка наистина ползотворна за обществото идея или бистрена с месеци предизборна програма.
Бъдещият чалготечен хит се появи на Велики четвъртък, за да могат любителите на жанра да са "подготвени", когато в събота след църква традиционно отидат в най-близката дискотека. Песента служи за преброяване на електората и резултатите могат да те накарат да потръпнеш - над 3 милиона гледания за 5 дни.
Но го има и намека, че това е само началото. "Като ше е кеф нека да е многократно" се чува във втория куплет, с което става ясно едно - проникне ли лирическият герой във възлюбената си, т.е. във властта, той смята да остане там за дълго, дълго време. Може би 2-3 мандата, докато и този "проект" се изтърка.