Дянков бре, чети!

Вицепремиерът, който отговаря за административната реформа, и е един от "визионерите" на голямото изселване на чиновници в провинцията, не познава Закона за държавния служител.

Министърът на финансите Симеон Дянков обяви вчера, че който чиновник откаже да се премести, ще получи една заплата обезщетение - съгласно Кодекса на труда, при уволнение.

И това от устата на човек, който вече би трябвало да е подготвил план-сметката за total-а на местенето. Съгласно Закона за държавния служител, обезщетението може да е до 6 заплати и в кабинета съвсем не са наясно как биха могли да избегнат изплащането им. Освен със спешен кърпеж на закона, който после скоростно ще бъде запратена я към КС, я към съда в Страсбург.

Проблемът е, че едната част от чиновниците са с трудови договори по Кодекса на труда, а другите - по Закона за държавния служител.

Според Кодекса на труда при преместване в друго населено място на разстояние над 100 км за повече от 1 година се полага добавка към заплатата от 1/4 за всеки издържан от работника член на семейството. Поемат се и разноските за път и за пренасяне на имуществото му. А в Закона за държавния служител пък няма и дума за подобно дислоцииране...

Но няма нужда да се притесняваме, нито да притискаме Дянков да напише домашното. Бездруго нито една от прогнозите му не се сбъдва. А думата на премиера Борисов, един от бащите на идеята за  разселването на административен апарат из провинцията, също тежи от ден до пладне.

Нали помните как през март м.г. обяви супер заменка: Министерството на земеделието и храните и Столичната община ще си менкат сградите.

Е, преди дни земеделският министър Мирослав Найденов заяви, че "това ще е много скъпо преместване"...

#7 Оня Дето Го Трият 06.05.2012 в 16:38:28

А на мен пък са ми забавни критикуващите коментарите, като тоя отдолу. Някакси извисено е да кажеш, че във форумите са някакви недоклатени всезнайковци, а само ти си разбрал тънкия философски замисъл във статията и гледаш позитивно.... А иначе то в София като е всичко е пълен хаос в институциите, пък камо ли ако се пръснат къде ли не и тотално се подменят хората. Много ми е чудно дори и най-големия оптимист дали ще може да го отрече това.

#11 MacAllister 07.05.2012 в 12:14:08

Клатене/недоклащане - много важно! Разликата между заченатите в разбойничество, пиратство или "викингстване" кралства и "демократичната или пък "социалистическа" държава е само разлика в титлите и званията. Ах да, днес има т.нар. социални ангажименти на държавата, като че ли единственото, което поне малко я различава от средновековието, но дали пък не е просто еволюция на методите за контрол над населението сред същите по характер банди и мафиоти. Кралствата на средновековието и античността много трудно могат да се различат от мафия изграждаща своя държава, склонността на населението да се подчинява на силния и разбира се да ражда "разбиращи" индивиди (като един от долните), които рационализират политическите си разсъждения с всъщност напълно въображаеми и чисто словестни картини, картни обличащи суровата бандитска действителност в по-тежко звучене и заблуда за "обща" собственост над държавата и принадлежност към нещо - нация, царство, народ. Пълни глупости - държавата е била и си остава мафиотско образувание. Изборната демокрация не е нищо повече от предварителна преценка кое лице на властта е по-удобно за пред париите, които те хранят. Ползата от държавата винаги е била една и съща - закрепилата се мафия е поне предвидима пред алтернативата за постоянни набези и сменящи се крале, велможи и прочие измет. Аз съм анархист и не го крия - държавата е престъпление срещу разума и всичко добро у човека и трябва да бъде елиминирана като отвратителна, но неизбежна необходимост, каквато е сега. Да, неизбежна е засега, но това не означава да се прехласваме и да си втълпяваме, че тя е нещо, което всъщност не е и никога няма да бъде. Чиновниците могат да си ходят, където си щат. Чиновници, ърлове, придворни, лордове, боляри и всичките други в структурата на организираната власт винаги се налага да следват нуждите на властта и никакъв закон не може да ги предпази от необходимостта да се местят, да правят компромиси със себе си или дори да полагат живота си в нозете на господарите си. Селянина има лост - той храни, може да бъде убиван и изтезаван, но не и до дупка, служителите на "държавата" обаче нямат друг избор освен нуждите на властта - така че майната им.

Новините

Най-четените