Кампанията на кандидат-президентите в САЩ очертава интересна тенденция. Сред републиканците има две млади лица - Марко Рубио, който е на 44 години и Тед Круз, който е на 45 години. Като вероятен фаворит все пак се спряга 69-годишният Доналд Тръмп. При демократите „младоци" няма. А гласът на прогресивните млади, оказва се, отива за 74-годишния Бърни Сандърс. Негов опонент е 68-годишната Хилъри Клинтън.
В България на хората с възраст над средната се гледа като на ходещи некролози, а тези, които все пак не са се предали на стигмата и се занимават с наука, например, са по-популярни като "феодални старци" (по Симеон Дянков).
При пенсионна възраст между 63 и 65 години въпросът за хората в "пенсионна възраст" в политиката звучи като спирачка, основно в главите на хората.
Когато през 2006 г. десницата издигна 74-годишния Неделчо Беронов за кандидат-президент, единственият "прогресивен" аргумент срещу него беше "дали ще изкара края на мандата".
Твърде възрастен означава твърде рисково. По-рисково от гласуването за Волен Сидеров.
Всъщност в България възрастта е ключов проблем. Или си твърде млад, или си твърде стар. Накрая се оказва, че има едни 20-ина години, в които може и да ставаш за нещо.
На този фон може би американските кандидати за президент изглеждат странни. Младите подкрепят Бърни Сандърс, а Хилъри Клинтън се снима с Кейти Пери и ползва Snapchat. Тези луди пенсионери. Да не говорим за британската кралица, която има туитър и пуска коледното си обръщение в YouTube.
Всичко е в чипа, както казваше едно време Симеон Сакскобургготски (роден през 1937 г.), докато се носеше на крилете на носталгията на всички, живели преди 9-ти септември.