С Велики четвъртък навлизаме в същината на великденските празници. Това е денят, в който се възпоменава Тайната вечеря. Исус е евреин и като всеки евреин чества празник Пасха - сяда на празнична вечеря, която е последното му ядене с учениците.
Преди това той измива краката на апостолите, жест, присъщ само на слугите - знак, че всеки, който има власт, трябва да служи на другите.
Затова в определени църкви епископите и свещениците измиват краката на няколко мъже след литургията.
На Велики четвъртък Господ установява Евхаристията - тайнството на тялото и кръвта на Христос, което се раздава на вярващите под вид на хляб и вино. На този ден по специален начин християните са призовани да приемат причастие.
След Тайната вечеря Спасителят заедно с учениците се отправя към Гетсиманската градина, където е заловен. Като спомен за това се отива в средата на храма и се четат 12 откъса от Евангелието, които разказват за Страданията Христови.
Службата е дълга и уморителна, както всички литургии преди Великден. Прави се и велик маслосвет - всеки желаещ е помазан с елей за здраве.
Народни традиции
На Велики четвъртък се боядисват яйцата, символ на гроба на Христос и Възкресението. Боядисва ги най-възрастната жена в дома. Първото яйце винаги е червено - символ на пролятата кръв на разпнатия Христос. С него се прави кръст на челата на децата за здраве.
Яйцето символизира и началото на живота, защото от него се ражда малкото пиленце. Има данни, че още християните в Месопотамия са практикували обичая да приготвят червени пасхални яйца.
Легендата за Мария Магдалена
Традицията да се подаряват яйца най-вече се свързва с легендата за яйцето, което Мария Магдалена е подарила на император Тиберий.
Според Димитри Ростовски, Мария Магдалена е имала възможност да се срещне с императора и като подарък му е занесла червено яйце.
Друга версия на преданието разказва как императорът се усъмнил във вестта за Възкресението и казал: „Както яйцето от бяло не може стане червено, така и мъртвите не възкръсват". Тогава станало чудо - бялото яйце започнало да почервенява.
Според някои обичаи първото яйце се пази цяла година за здраве на дома под иконата на Дева Мария. Второто яйце също е червено - то се оставя в църквата в събота вечер.