А помните ли как се смеехме на Клоп за вятъра и сухия терен?

Мнозина сметнаха това за нелепо и смешно обяснение. Юрген Клоп се оплака от сухия терен на "Анфийлд" и вятъра, след като Саутхемптън си тръгна с равенство от стадиона на "червените" през май 2017 г.

"Знам, че никой не иска да чуе това, но съм достатъчно смел, за да го кажа. Теренът беше наистина много сух - заяви германецът. - Поляхме го с цялата вода, която имахме, но след 15 минути отново изсъхна заради вятъра. Можеше да се види, че ни е трудно. При доста от пасовете се чудехме защо се получава така. При игра, подчинена на притежанието на топката, трябва да имаш най-добрите условия, особено в домакинствата. Но ние ги нямахме. Не обвинявам никого, само отбелязвам. Но за да постигнеш успех, трябва да разчиташ на крепост у дома."

Клоп бе усетил, че остарялата трева на "Анфийлд" пречи на Ливърпул. Просто настилката бе твърде бавна и възпрепятстваше атакуващата игра на мърсисайдци.

Собствениците от Fenway Sports Group (FSG) се вслушаха в предупреждението му и предприеха действия, правейки многомилионна инвестиция в инфраструктурата на клуба още същото лято. А да се ​каже, че възвръщаемостта на вложените средства бе отлична, ще е много скромно.

Миналата събота вдъхновеният Саутхемптън стана поредната жертва, попаднала в ръцете на Клоп и момчетата му. След паметно второ полувреме "червените" триумфираха с 4:0 и Ливърпул изравни рекорда на Манчестър Сити от 20 последователни победи у дома във Висшата лига. "Уау, "Коп" беше доста гласовит", заяви президентът на FSG Майк Гордън, докато поздравяваше репортерите, които очакваха футболистите за отзиви след мача.

Клоп постигна целта си и превърна "Анфийлд" във внушителна крепост, а огромните подобрения на терена изиграха съществена роля за шампионския поход на отбора му.

"Много тимове идват на "Анфийлд" и играят прибрано и компактно, което означава, че не остават много свободни пространства - обяснява треньорът на вратарите на Ливърпул Джон Ахтерберг пред The Athletic. - В миналото се мъчехме срещу отбори, които се бранеха с 11 човека и губехме точки. Но собствениците направиха терена много по-добър с новата трева и водната система, която бе монтирана. Сега вече винаги можем да разчитаме на добре напоен терен и това помага много на скоростната ни игра. Преди изпитвах големи притеснения в слънчевите дни, че ще ни е трудно, защото теренът е твърде бавен. Съответно и топката се движи бавно и не сме в състояние да играем играта си. Сега играчите знаят как да се справят с прибраните отбори и как да намират решенията."

Днес Ливърпул се гордее с терена GrassMaster, който е по последен писък на модата и представлява хибридно поле, състоящо се от 97 процента органична трева, комбинирана с три на сто изкуствени влакна. Изкуствените влакна са с дължина от около 25 хил. мили, което е еквивалент на земната обиколка.

"Анфийлд" стана първият стадион във Великобритания, на който се монтира напоителната система Permavoid, за да се ускори отводняването и да позволи поливането на цялата площ за по-малко от три минути. Въведена бе и нова система за отопление на долния слой, съставена от мрежа от около 19 мили тръбопроводи, за да се стимулира растежът на тревата и да предпазва терена от замръзване.

Работата беше завършена навреме за началото на сезон 2017/18. Оттогава Ливърпул изигра 51 домакински мача във Висшата лига и в тях спечели невероятните 135 точки след 42 победи и девет равенства. Вече измина повече от година, откакто за последно някой прибра точка от крепостта на "червените". За статистиката - Лестър след 1:1 на 31 януари 2019-а.

Поддръжката на трева е отговорност на специалиста Дейв Робъртс, който се присъедини към клуба през април 2016 г. Преди това той изпълняваше същата роля в Саутхемптън. Вниманието на Юрген Клоп към детайла означава, че той е в постоянен диалог с Робъртс, за да му се гарантира, че теренът е точно такъв, какъвто го желае.

"Дейв е един от невъзпетите герои на Ливърпул - казва Джеф Уеб, главен изпълнителен директор на Института по озеленяване. - Технологиите, касаещи футболните терени, се развиват главоломно през последните 10 години, а Дейв е изключително напред с материала. Той е брилянтен специалист и много уважавано име в колегията заради уменията и знанията, които притежава. Двамата с Клоп са в много добри професионални отношения и тази комуникация е изключително важна по отношение на създаването и поддържането на терен, на който играчите наистина се доверяват и се чувстват сигурно и комфортно."

На базата в Мелууд Робъртс е натоварен със задачата да "настрои" терените по абсолютно същия начин, както игрището на "Анфийлд". Но това изискване касае само подготовката за домакинствата. За визитите из страната Дейв адаптира настилката спрямо тази на съперника, на който ще се гостува.

А ето и един нагледен пример.

В края на миналия сезон Клоп очакваше, че колегата му от Кардиф и хитра футболна лисица Нийл Уорнък ще направи всичко по силите си, за да забави играта на Ливърпул. Затова поиска тренировъчният терен да не бъде косен и поливан по време на подготовката за гостуването в Уелс. Предчувствието му беше правилно. В Кардиф действително отпуснаха почивен ден на поливната си система, но това не им бе достатъчно - 2:0 за Ливърпул.

Клоп беше "изиграл" партията в главата си и матира съперника. А с новата настилка у дома винаги е с един ход пред другите. Затова толкова държи на придобивката и днес тревата на "Анфийлд" се радва на възможно най-добрите грижи целогодишно.

Датчици за отчитането на топлината и влагата помагат да се осигуряват най-подходящите условия, а екипът, ангажиран с терена, използва 15 специални лампи с огромна мощност за отглеждането на тревата. Чрез температурата и влажността се контролира растежът й и нейното здраве.

"Почвата е около 10 процента, а пясъкът - около 90. Този терен е също толкова фино настроен, колкото и спортистите, които играят на него - обяснява Уеб. - Дори технологията за отглеждането на семената е уникална. Става въпрос за генно модифициран сорт, разработен спрямо климата в областта, светлината и т.н. Тестовете се правят на ежедневна база и всички процеси се управляват електронно. Маркират се площите, в които е належащо да се вземат мерки, и работата започва. Става въпрос за правилния баланс по отношение на стабилността и дренажа. Осветителните тела играят огромна роля, тъй като дават възможност да се симулира слънчева светлина и спомагат за отглеждането на тревата независимо от сезона."

Според правилата на Висшата лига, делегатите на мачовете са задължени да инспектират терените преди всеки двубой, за да се гарантира, че тревата не е по-дълга от 30 мм (1,2 инча). Тази на "Анфийлд" е около 23 мм (0,9 инча), а Уеб я определя като "почти идеалната за футбол".

А за Ливърпул този "почти стандарт" - по думите на експерта - се е превърнал в съвършенство.

Видя се и миналия уикенд срещу Саутхемптън. Топката отново не се движеше, а направо летеше като куршум между футболистите в "червено". Човешкият мозък пък за сетен път бе поставен на изпитание да обработи и осмисли как нещата се случват толкова бързо. Да фиксира границата на това как успешната работа в защитата в миг се е преобразила във вихрена атака.

10 подавания и 25 секунди, след като Дани Ингс претендираше за дузпа в другия край на терена, Алекс Окслейд-Чембърлейн оплете кълбото в мрежата на "светците". Само девет секунди пък изминаха от момента, в който топката бе в краката на Алисон до този, в който Мохамед Салах отбеляза третото попадение за Ливърпул.

Изобщо - през цялото второ полувреме Ливърпул играеше футбол на забележителна скорост. Очевидно още един добър ден в офиса (на тревата) за Робъртс и неговия екип.

Така "червените" натрупаха 100 точки в първенството от възможни 102 (с мачовете от миналия сезон) и изравниха постижението на Нотингам Форест от 42 мача без поражение в периода 1977-1978. Пред погледа им вече са Непобедимите на Арсенал с 49 през 2003-2004 и няма да е голяма изненада да достигнат, а даже и да задминат героите на Арсен Венгер.

Просто всичко в този клуб в момента е настроено дяволски прецизно и затова и резултатите са такива.

Трябва да се отдаде заслуженото и на собствениците от FSG, които вложиха 200 млн. паунда в инфраструктурата на клуба и всяко пени попадна на точното си място. Като специално отгледано семенце, положено в 10 процента почва, над 90 на 100 пясък.

Така, де. Всичко в Ливърпул е изчислено до последния детайл.

Новините

Най-четените