Двама вечни врагове се гледат един друг в очите. Като боксьори които очакват първия гонг и гордостта и адреналина струят от очите им без никой да е готов да свали гарда. Носят нови екипи, модерни в крак с времето, но желанието и уменията не се променят.
Ювентус и Барселона излизат днес един срещу друг във финала на Шампионската лига като представители на италианската и холандската школа.
Тези две школи са се сблъсквали на футболния терен толкова много пъти. Всеки в своя ъгъл е направил еволюция и се е развил. Но това са два стила на игра, които са перфектните антагонисти. И двете са написали историята на футбола.
Всичко започва през 1969 г. на финала за Купата на европейските шампиони между Милан и Аякс. Тогава Нерео Роко печели с 4:1 срещу Ринус Микелс. Холандците са дали пътя на тоталния футбол, който обаче се е изменил значително през времето. Достатъчно е само да споменем „тики така", за която огромен принос има Пеп Гуардиола в Барселона.
Настоящият тим на каталунците също залага на притежанието на топката. Луис Енрике и хората му имат 60,9% от владението средно на мач в Шампионската лига, но това е най-ниският показател за клуба в последните 10 години.
Ювентус пък се издигна по този показател и стигна до рекордните в последните 10 години 56,2%. И двата отбора обичат да имат топката и да командват събитията на терена.
Еволюцията на двете футболни школи е огромна. Италианската започва с използването на либеро, което вече не се използва никъде. След това италианците залагат на персоналното пазене на съперниците, което също вече рядко се използва на такова високо ниво.
Холандската школа на „тоталния футбол" започва с идеята, че когато топката е в отбора, крайните защитници се превръщат в крила, а във фазата на защита, нападателите помагат на бековете. Това обаче се промени още в епохата на Йохан Кройф. Днес от Меси, Неймар и Суарес не се изискват жертви в отбрана.
Но структурата и философията на Барса и Юве не могат да се разграничат толкова много от това, което е било преди.
Ювентус си остава отбор базиран на солидната защита, а Барса е отбор, който мисли единствено за атаката. Не само защото има прекрасни играчи в предни позиции.
В този ред на мисли ако финала тази вечер е с много голове, то най-вероятно ще бъде спечелен от каталунците. Шансовете на Юве са ако резултата не е голям. Това, разбира се, не е точно правило, защото има толкова много звезди на терена, но като цяло в такива мачове печели този, който накара съперника да играе по неговите правила.
Масимилиано Алегри със сигурност не е привърженик на катеначото и не играе защитно. Най-силното му представяне този сезон е в мачовете с Борусия Дортмунд и Реал Мадрид. Тогава той дълго време ограничаваше съперника преди да му нанесе решителен удар на контраатака.
Точно обратното - най-сериозната опасност от отпадане на бианконерите беше срещу Монако. В мача, в който Юве трябваше да „прави играта". Преди италианците ги оприличаваха с „катеначо" но това вече не е модерен термин. Да, отборите от Апенините предпочитат да са затворени и да играят на контраатака, но в никакъв случай не са катеначо. Днес вече го наричат „паркиране на автобуса".
Такъв стил футбол изповядват в повечето си мачове отбори като Атлетико Мадрид и Челси. Ювентус определено не спада към тях. Бианконерите разчитат на солидността в отбрана, но не пропускат да атакуват и да вкарват голове. Разполагат с отлични играчи в предни позиции като Тевес, Мората, Видал, Маркизио.
В последните 50 години в европейския футбол двете школи - италианската и холандската винаги са се сблъсквали. От Роко срещу Микелс до Саки срещу Кройф. Холандската школа обаче в момента е най-силно представена в Барселона, колкото и парадоксално да звучи. Йохан Кройф пренесе това от Аякс при каталунците. Традиции последвани след това от Ван Гаал, Рийкард и Гуардиола. Тези традиции превърнаха Барса в най-силния отбор в Европа в последните години.
Днес Луис Енрике просто продължава същата традиция. Той е израснал и научен на този футбол от холандските треньори. Затова го практикува и той. Когато Барса има топката е кошмар за съперника. И разполага с невероятни изпълнители в атака. Каталунците опитват да вземат топката още в полето на съперника и да нанесе своя удар.
Италия или Холандия. Коя школа ще надделее сега? Барса е изявения фаворит, но всички помнят какво се случи през 1994 г. когато каталунците бяха определяни като сигурен шампион преди финала срещу Милан. Росонерите обаче спечелиха с 4:0 и изнесоха невероятен урок на съперника.
Футболът е игра, в която може да се печели по различни начин. Въпросът е в интерпретацията.