Ако се вярва на някои английски медии, на "Олд Трафорд" нещата са в цветя и рози. След мрачния сезон на Дейвид Мойс, сега с вездесъщия холандец начело, Юнайтед си връща славата...
Да, това виждаме, ако четем лъхащите на позитивизъм медийни ухажвания на Ван Гаал.
Но ето, че на 12 януари 2015 г., след 21 кръга от първенството на Висшата лига, "червените дяволи" са точно там, където бяха преди година с Дейвид Мойс. В периода, наречен "мрачен" и дори "позорен" за историята на клуба.
На 11 януари 2014 г. Юнайтед победи с 2:0 у дома Суонси в 21-вия кръг и застана на седмо място с 37 точки. Головата разлика на тима тогава бе 35-23, тоест - плюс 12 гола.
На 11 януари 2015 г. Юнайтед загуби на свой терен от Саутхемптън с 0:1 в 21-вия кръг и е четвърти с 37 точки. Головият баланс е 34-21, тоест - плюс 13 гола.
Лидер преди година на този ден бе Челси с 46 точки. Сега пак е същият отбор, но с 49. Тоест - изоставането на Юнайтед е с 3 точки по-сериозно.
Ако анализираме първите 5 месеца и половина на Мойс и ги сравним с тези на Ван Гаал, нека видим равносметката: Юнайтед преди година се готвеше за полуфинали в Купата на лигата (загубени от Съндърланд с дузпи), а сега е аут от този турнир още в първия му кръг (0:4 от МК Донс, трета лига).
Тогава бе отпаднал от Суонси в Купата на ФА, сега елиминира третодивизионния Йовил и е минал един рунд от надпреварата.
През януари 2014-а се стягаше за мачове с Олимпиакос в осминафинали на Шампионската лига, сега не играе евротурнири.
В първенството до 12-и януари Манчестър Юнайтед имаше 6 победи като гост - над Съндърланд, Суонси, Фулъм, Хъл, Астън Вила и Норич.
Сега има 2 - над Саутхемптън и Арсенал, постигнати след уникален късмет и в двата двубоя (особено при 2:1 над Арсенал в Лондон).
Коледният период на английския футбол - тези около 30 дни от средата на декември до средата на януари, се считат за най-важния тест за един отбор през сезона.
Как го издържа Юнайтед на Мойс и как - отборът на Ван Гаал?
Миналия сезон тимът навъртя четири победи поред от 15 декември до края на годината: Астън Вила (3:0 навън), Уест Хем (3:1 у дома), Хъл (3:2 като гост) и Норич (1:0 навън). На 1 януари загуби на свой терен от Тотнъм с 1:2, за да дойде 2:0 над Суонси на споменатия 11 януари.
15 точки от 18 възможни.
През този сезон Юнайтед би Ливърпул с 3:0 на 14 декември и стартира коледната програма. Последваха 1:1 с Вила навън, 3:1 у дома над Нюкасъл, 0:0 с Тотнъм като гост, 1:1 със Стоук на негов терен, 0:1 от Саутхемптън у дома.
9 точки от 18 възможни.
И още едно сравнение, което е може би най-ключово. Ван Гаал получи към 200 милиона евро за селекция това лято. Той привлече: Анхел ди Мария (75 млн. евро), Люк Шоу (40), Андер Ерера (37), Маркос Рохо (20), Дейли Блинд (18), както и под наем за 8 милиона евро Радамел Фалкао, който се оценява на около 45 милиона, ако Юнайтед посегне да го купи.
Мойс плати 32 милиона евро за Маруан Фелаини през лятото на 2013-а. През зимата поиска още нови играчи и даде 44 милиона за Хуан Мата. Открийте разликите.
Много се говори и за фактор "контузии". Да, Юнайтед бе лишен от Ди Мария, Рохо, Блинд, Карик в определени периоди на сезона досега.
Но Мойс загуби Ван Перси за около 4 месеца в средата на миналия сезон (включително за споменатия коледен период), Рууни не игра около 55 дни, а Карик... той пак пропусна старта и края на сезона.
Генералните изводи се правят в края на един цикъл - в случая на първенството в Англия през май. Но засега да се говори за революция и коренна промяна в Юнайтед е силно преувеличено.