Как "Melmak" ще върне Рашфорд към футбола?

Маркъс Рашфорд получи тежка контузия в двубоя за ФА къп на Манчестър Юнайтед срещу Улвърхемптън и е аут от терените за период от шест седмици до три месеца. Оказа се, че голмайсторът е претърпял стресова фрактура. Травмата на английския национал е доста рядка. Статистически едва 0,4 процента от стресовите фрактури са на гръбначния стълб. Тоест само 4 случая на 1000 са като неговия.

Най-често стресовите счупвания са в краката. А нещата са обясними, тъй като именно върху костите на стъпалото, подбедрицата и бедрото се струпват най-големите натоварвания.

Ако смятате, че стресовите счупвания са рядкост, грешите. Микро травми се получават при почти всеки сблъсък или продължително натоварване. Тялото обаче има своите способности за регенерация. И колкото по-млад е човек, толкова по-добре работи този механизъм. Докато има баланс между обема на микро контузиите и способността на организма да се справя с тях, стресовите фрактурите са рядко явление.

Но когато този баланс е нарушен, микро травмите "нямат време" да се излекуват, а освен това се натрупват, и рано или късно процесът ескалира до счупване.

Логично идва въпросът какво провокира подобни контузии, а най-общо казано - това е нарушение във вътрешния метаболизъм на костите.

На човешки език има четири основни причини:

• Недостиг на витамин D. В по-северните страни дефицитът на витамин D е често срещан проблем, но спортистите си го набавят чрез медикаменти. Витамин D спомага за усвояването на калция и фосфора в червата, ключови структурни елементи на костите. Ако няма какво да запълни пукнатините, те стават по-големи.

• Нарушаване на хормоналната регулация. Голямо количество хормони влияе върху растежа и регенерацията на костите. В случай на стресови фактури е необходимо да се провери на първо място нивото на паращитовидния хормон (той се синтезира от паращитовидната жлеза и отговаря за обмена на калций) и половите хормони (те контролират растежа на тъканите и техния метаболизъм). Намаляването на нивото на тези хормони може да доведе до недохранване на костната тъкан.

• Недостиг на калории. Подобно на витамин D - къща не може да бъде построена без тухли.

• Нарушение на тренировъчния режим или техниката на подготовка. Стресовите фрактури се получават и при пренатоварване. Такива травми се наричат ​​и "фрактури на умората". И следователно, ако атлетът се пренатоварва или изпълнява някои упражнения неправилно, тялото просто не може да се справи с претоварването.

Как се поставя диагнозата?

Основният, а често и единствен симптом, е болката. Появява се по време на упражнения, а в по-тежки случаи - дори в покой. Локализацията на болката съответства с мястото на фрактурата.

За да се потвърди диагнозата е най-добре да се използва ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.

Съществуват две класификации на стресовите фрактури - според степента на увреждане и риска от усложнения (прогресиране на заболяването).

В случай на малки фрактури без размествания, консервативното лечение е доста ефективно.

За определен период се намалява натоварването, преминава се на специален хранителен режим и се прави физиотерапия. Ако има хормонални нарушения, те се коригират.

В случай, че тези методи не сработят, може да се стигне до оперативна намеса.

Става въпрос за транспедикуларна фиксация, чиято цели стабилизиране на прешлените. Това е един от най-често срещаните видове лечение на травматични наранявания и хронични заболявания на гръбначния стълб. С помощта на метални импланти прешлените заздравяват по-добре, а времето за рехабилитация се намалява. Но трябва да се отбележи, че при стресовите фрактури на гръбначния стълб, като на Рашфорд, до този метод се прибягва изключително рядко.

Много по-лесно е да се използват неинвазивни методи, например, като устройството в ръцете на нападателя на основната снимка.

Уредът "Melmak" е устройство за ускорено лечение на фрактури (буквално преведено).

Използвайки интензивни ултразвукови сигнали, локално подобрява притока на кръв към засегнатото място и помага за по-бързото заздравяване.

Маркъс беше забелязан с това устройство след мача с Норич, в който бе сменен, а Солскяер каза още тогава, че нападателя е с болки отпреди Нова година. Оттогава обаче изигра още шест двубоя и Оле трябваше да изтърпи критики, че едва ли не той е виновен за неволите на футболиста.

Най-вероятно лекарите са установили само I степен на увреждане и след мача с Норич са смятали, че "Melmak"-ът ще е достатъчен да ускори възстановяването и за предотвратяване на усложнения.

Струвало им се, че четири дни почивка до мача с Уулвърхемптън ще са достатъчни. Те обаче не стигнаха и националът ще пропусне важни мачове в битката за зона Шампионска лига.

Солскяер обра негативите, но той не е лекар и разчита на думата на експертите.

Новините

Най-четените