Наскоро бившият играч и треньор на Милан Карло Анчелоти заяви по адрес на Златан Ибрахимович, че е "определящият фактор в Милан".
Последните двубои на "росонерите", в които Ибра не взе участие заради получена точно преди гостуването на Барселона контузия в адукторите, потвърдиха това. В тези срещи Милан постигна една единствена победа - с 1:0 над Чезена.
Първият двубой, в който Златан взе участие - с чешкия Виктория (Пилзен) снощи в Шампионската лига завърши с убедителен успех на Милан с 2:0. Срещата показа колко голяма е ролята на нападателя за успехите на Милан.
Въпреки че се завърна след контузия Ибра показа впечатляваща форма и дърпаше умело конците в атаката на тима си, поставяйки през цялото време под напрежение защитата на чешкия отбор. Той беше опорната точка, катализаторът, главното действащо лице в състава на Масимилиано Алегри.
Някои от опитите му да отбележи гол през първото полувреме бяха осуетени от игралият впечатляващо вратар на Виктория Марек Чех. Златан обаче бе неудържим през второто полувреме. Шведът се разписа от дузпа отсъдена за игра с ръка след собствения му опит да прекара топката край Мариан Чисовски.
Нападателят бе в основата и на втория гол на Милан, паднал в 66-та минута и оправдал прозвището му "Ибракадабра". Високият 194 см футболист овладя дълго подаване от Кристиан Абиати с магическо първо докосване във въздуха и завъртайки се едновременно с това укроти топката. Без никакво забавяне той изведе с перфектен пас Антонио Касано, който пък нямаше друг вариант освен да отбележи.
Изявите на Ибрахимович всъщност бяха ключови, за да успее Милан да се справи със системата 4-2-3-1 и контраатакуващия стил на Виктория (Пилзен).
Но колкото и странно да звучи значението, което Златан има за Милан не бе чак толкова добре илюстрирано по време на снощния мач, а по-скоро по време на неговото отсъствие, от начина, по който тимът се представи без Ибра в състава си.
В последните си срещи в серия "А" срещу Наполи и Удинезе Милан се изправи срещу отбори, които точно както чехите предпочитат да стоят дълбоко в собствената си половина, да изтеглят съперника по-напред и да му нанесат сериозен удар със светкавична контраатака. Тактиката им предвижда насищане на централната зона на терена, тъй като са абсолютно наясно, че със схема 4-3-1-2 Милан не атакува много по фланговете. И в двата случая играчите на "росонерите" се провалиха в опитите си да пробият защитата на съперника.
Ако е здрав и във форма обаче именно Ибрахимович е човекът, който успява да намери пътя към пробиването на подобна отбрана. И точно тук идва проблемът - никой отбор не може да си позволи да зависи от представянето на един играч.
Масимилиано Алегри трябва по най-бързия начин да намери разрешение на проблема, който се изостря когато Ибра не е на линия. Освен това обаче треньорът трябва да разреши още два ключови въпроса - липсата на ширина в играта на Милан и на скорост, заради което тимът понякогаизглежда твърде бавен.
Не е изненада, че срещу Виктория (Пилзен) Милан бе най-опасен в минутите когато Игнацио Абате играеше отдясно. В 32-та минута защитникът тръгна в атака, прекара топката покрай краката на Давид Лимберски и създаде великолепна възможност за гол за Златан Ибрахимович.
В същото време лятната покупка Тайе Тайво се представи доста по-силно от Лука Антонини въпреки че Тайво бе на терена само 12 минути, а Антонини - 78. Появата на нигериеца в титулярния състав би дала възможност Абате да заиграе по-напред, а това е едно възможно разрешение за проблемите на Милан.
Алегри обаче има сериозни затруднения при опитите си да направи играта на Милан по-динамична. И причина за това е фактът, че опциите му в средата на терена включват предимно играчи над 30 години - Марк ван Бомел, Кларънс Зеедорф и Масимо Амбросини.
Наставникът направи опит, но той се оказа неуспешен, да изпробва Урби Емануелсон в тази зона. В същото време Алегри продължава да залага на Антонио Ночерино, който очевидно притежава качествата да направи разликата, но трябва да намери по-ефективен начин да го покаже. Алберто Акуилани също не е вариант. Може би разрешението на този проблем ще трябва да почака до възстановяването на Кевин Принс Боатенг от контузия или до януариския трансферен прозорец.
Защо чак сега? Абсурдната сага с Тен Хаг е срамно петно за Ратклиф и Ineos