Часът на истината

Едва ли някой може да се оплаче от полуфиналните битки в Шампионската лига, които започват тази вечер. Малцина биха защитили тезата, че в момента в Европа има по-добри отбори от Байерн, Барселона, Борусия (Дортмунд) и Реал.

В последните години Бундеслигата става все по-популярна надпревара, но за първи път в историята на германския футбол най-силните клубове на немците се изправят срещу двете най-големи имена изобщо във футбола.

От много време се смята, че шампионатите в Испания и Германия са твърде различни. Двата големи клуба в Испания са недостижими за своите съперници, които почти всички и почти винаги са в някаква финансова криза.

От друга страна, Германия е пример за разумно финансово управление на футбола - дори и тук да включим последните проблеми на Шалке. Борусия е флагман на това течение, като клубът спечели две последователни титли на Германия с отбор, съставен предимно от млади германски футболисти.

Тази година обаче общите неща между шампионатите в Испания и Германия са повече. Барселона се откъсна далеч напред в битката за титлата, а Байерн вече на практика спечели първото място - още в първия уикенд на април, след като натрупа 20 точки аванс пред шампионите от Борусия.

Никой не казва, че в Бундеслигата е изчезнала конкуренцията - все пак става въпрос за един сезон. Но дали и в Германия няма да се утвърдят два клуба на върха?

Въпреки че този сезон Байерн успя да си върне титлата със сериозна преднина, успехите на Борусия в последните сезони не може да бъдат педценявани. И в двата клуба са на мнение, че истинското съперничество между тях тепърва започва.

Така че отново ще гледаме два различни модела - Барселона и Реал продължават да използват най-големите звезди във футбола и да имат огромни дългове, а Байерн и Борусия ще се борят за успехи с един по-скромен и разумен мениджмънт.

Какво да очакваме от първата двойка - Байерн - Барселона?

Байерн

Представяне на четвъртфиналите: Мнозина очакваха, че двата сблъсъка на Байерн с шампиона на Италия Ювентус да са най-оспорваните на този етап от турнира. Но тимът на Юп Хайнкес беше безпощаден - две победи с по 2:0 и баварците демонстрираха пълното си превъзходство.

Историческо постижение: Победата на финала през 1976 в турнира за КЕШ срещу Сен Етиен на „Хемпдън парк", след която Байерн става едва третият клуб, покорил Европа в три поредни години. Победният гол за 1:0 вкарва Франц Рот, като той вкарва и първото попадение срещу Лийдс на „Парк де Пренс" на финала през 1975.

Силни страни: В момента Байерн разполага може би с най-силния и равностоен състав в Европа. Пример за това е, че дори Марио Гомес и Ариен Робен прекарват време сред резервите, докато успеят отново да се преборят за място в първия състав.

Слаби страни: Байерн няма много слаби страни, но са налице притеснения за играта на тима в защита - от това се възползва Арсенал и едва не отстрани баварците на осминафиналите.

Барселона

Представяне на четвъртфиналите: Барселона не беше сред най-впечатляващите отбори, особено като се има предвид играта на ПСЖ. В крайна сметка, завръщането на терена на Лионел Меси в реванша беше решаващо - той изработи решаващия гол, вкаран от Педро.

Историческо постижение: Изглежда странно, но до 1992 Барселона няма титла на Европа. Това стана факт на „Уембли" през 1992, а през 2011 на същия стадион каталунците спечелиха срещу Манчестър Юнайтед четвъртата си титла на Стария континент.

Силни страни: Барселона разполага с най-силния колектив на терена - всички знаят как играе Барселона, а футболистите на тима имат пълна вяра на философията на игра, основана на притежанието на топката. Това позволи успешната атака в Испания и Европа въпреки отсъствието на треньора Тито Виянова.

Слаби страни: Неизбежно е, но Барселона разчита твърде много на Лионел Меси. За 105-те минути срещу ПСЖ, в които той не игра, парижани вкараха три гола, а Барселона - само един.

Новините

Най-четените