Рибар извади крак, а на него пишеше: Днес е прекрасен ден да умреш! Forza Lazio!

Беше около 19:00 ч. на 7 август 2019-а. Фабрицио Пискители и неговият бодигард седяха на пейка в парка "Акуедоти" в Югоизточен Рим. Мъж с качулка и маска на лицето се озова в гръб на 53-годишния тартор на агитката на Лацио и го простреля отзад в главата с пистолет 7,65 мм калибър. Пискители издъхна на място, а убиецът му избяга на мотоциклет със съучастник.

На следващия ден край Колизеума се появи огромен банер: "Диаболик е жив!". А мястото, на което бе екзекутиран Пискители, бе отрупано не само с цветя от тифозите на Лацио, но и с букети на почитатели на вечния враг Рома, Интер, Ювентус, Верона и много други.

На погребението на Диаболик дойдоха фенове на Еспаньол и Уест Хем, а от групировката Viking на Ювентус разпространиха послание в социалните мрежи: "Когато става въпрос за смъртта, няма клубни цветове. Настъпи ли трагедията, всички сме едно. Нека кажем последно сбогом на един голям човек, живял със същите идеали като всички нас и борил се за тях. Той беше наш брат - един от нас."

По време на римското дерби тифозите на Лацио признаха, че резултатът не ги интересува. Най-важното за тях бе да бъде почетена паметта на Диаболик.

В продължение на почти 30 години той беше лидер на групировката Irriducibili и една от най-влиятелните фигури в опасния свят на италианските ултраси.

За полицията пък бе влиятелен търговец на наркотици и мафиот. Пискители имаше няколко ареста и излежана ефективна присъда в затвора. Преди години от неговия склад бяха иззети 185 кг хашиш и огромен арсенал от оръжия. През 2013-а властите му конфискуваха имущество на стойност 2,3 милиона евро.

Пискители беше убит на територия, контролирана от Камора, неаполитанската мафия. Разследването все още продължава, а една от версиите е, че Диаболик е бил ликвидиран от свои, които са го заподозрели, че доносничи на полицията.

Екзекуцията на Фабрицио не бе първото убийство сред членовете на Irriducibili.

През август 2015-а, в североизточната част на Рим, рибар извади ляв мъжки крак с татуировка: "Днес е прекрасен ден за умиране. Irriducibili Лацио". Крайникът бе на Габриеле ди Понто, изявен член на фирмата на лациалите. Анализът на криминалистите показа, че кракът е отрязан с моторна резачка. Тялото на Ди Пинто така и не бе намерено и разследването попадна в задънена улица. Всички обаче са убедени, че той е бил в бизнеса с наркотици.

"Организираната престъпност осъзна, че футболът е чудесно средство за създаването на мрежа. Когато голям бизнесмен като Берлускони, Краньоти или Танци инвестираше във футболен клуб, той очакваше възвръщаемост: реклама, нови контакти и възможности. Мафията се ръководи от същото", казва Рафаеле Кантоне, бивш заместник-прокурор на Неапол, в интервю за Il Giorno. В него той обяснява как мафията вкарва свои хора в секторите с ултрасите, след което прибира тлъсти печалби.

От изнудване на ръководството и играчите до намирането на работна ръка, която да пласира дрогата и черна борса - стадионът е любимото място на Октопода.

Мишеле Спаминато, основател на крайната групировка Decisi на Катания, споделя: "Много фенове нямат и стотинка в джоба си, а мафията им дава възможност да спечелят много пари. Продажба на наркотици, насилие, рекет... Всички разбират докъде може да доведе това, но всеки иска да бъде богат."

Всичко с наркотиците започва като на шега. През 80-те години на миналия век на италианските стадиони се пуши трева за забавление, а днес това се е трансформирало в добре работеща система за търговия. Мнозина стават дилъри, за да погасят дългове и често ситуацията излиза извън контрол.

В книгата си "Ultras" британският журналист Тобиас Джоунс разказва няколко истории:

• Нино, един от лидерите на групата Vikings на Интер, започнал да търгува с кокаин по улиците на Милано. В битка за територия той отива в парк в североизточната част на града и прострелва либериец, който продава там. Сега Нино е в затвора, а в Италия подобните случаи са стотици. Единици успяват да стигнат до върха на пирамидата, където приживе бе Диаболик.

• През лятото на 2019-а беше конфискувано имущество за над един милион евро на Лука Лучи-Бика, един тарторите на Милан. Лучи беше арестуван през юни 2018-а за разпространение на наркотици. Оказа се, че работи с албанската мафия. В заведението Clan 1899, свърталище на лидерите на "Курва Суд", бяха открити 600 кг наркотици.

• През 2011 г. Финансовата гвардия откри кораб, плаващ под френския флаг край бреговете на Сардиния. Капитан беше Роберто Грили, а на борда бяха намерени 503 килограма кокаин. Грили започна да пее на полицията и последва разследване на дейността на наркодилърите в Рим, което доведе до арести сред ултрасите на Лацио и Рома. В резултат на това бе арестуван Диаболик, който беше осъден на четири години затвор.

Според Италианския комитет за борба с мафията, минимум 30% от ултрасите на големите италиански отбори са нарушавали закона и всички организирани групи вече се следят под лупа.

Освен от наркотици, организираната престъпност трупа огромни пари и от черната борса с билети.

Първоначално тарторите на агитките работеха за себе си, но мафията надуши сладкия бизнес и им го иззе. Най-емблематичен е примерът с Ювентус след откриването на новия стадион "Алианц". Капацитетът му е за 41,5 хиляди и търсенето на пропуски за мачовете на Юве е огромно. Калабрийската мафия Ндрангета бързо пое контрол над черната борса и в продължение на няколко години изкарваше луди пари от билети.

През септември 2019-а бе проведена специализирана полицейска операция в Торино, наречена Last Banner, при която бяха арестувани 13 ултраси на Юве, включително лидери на Drughi, Tradizione-Antichi valori, Viking, Nucleo 1985, Quelli di via Filadelfia и др. Те бяха обвинени в изнудване при утежняващи обстоятелства, пране на пари и наркотрафик.

Скоро се очаква повечето от тях да влязат в затвора.

"Ръководствата на футболните клубове подценяват влиянието на мафията - каза през 2017 г. ръководителят на парламентарната комисия за борба с мафията Рози Бинди. - Октоподът проникна даже в Ювентус, а можете ли да си представите какво става в долните дивизии? Ултрасите и мафията се смесват, превръщайки се във взаимосвързана структура. Не е късно да спасим футбола си, но за това клубовете трябва да направят нещо по въпроса. Но те се преструват, че нищо не се случва. Те просто мълчат или казват, че не знаят за какво става дума."

"Мафията си е мафия. Правоприлагащите органи трябва да се справят с това - заяви пък Джовани Малаго, председател на Италианския олимпийски комитет. Според футболните власти транспарантите в чест на Диаболик са само почит към починалия фен, а не обяснение в любов към престъпник, чиято последна грижа е бил футболът."

Новините

Най-четените