Почти сигурният нов собственик на Челси е добре известен в спортните среди - само че в тези отвъд океана.
Американският магнат Тод Боели има афинитет към спорта от малък, а в гимназията е шампион по борба, но в същността си е финансист и отлично знае къде е силата му.
От офиса си в Гринуич, Кънектикът, той управлява активи на стойност 40 милиарда паунда чрез своята компания Eldridge. Интересът му към спорта като бизнес, и по-конкретно към огромния потенциал на маркетинговите права, възниква през 2012 г.
В онзи момент бейзболният Лос Анджелис Доджърс е известна, но западаща марка. Клубът е затънал финансово и се нуждае от спасение - а Тод Боели вярва в бъдещето на специализираното медийно съдържание и отчита, че в бейзбола притежаваш сам правата си, за разлика от например NFL и Премиър лийг, където те се разпределят централизирано.
Магнатът си прави добре сметката и с група инвеститори (включително Марк Уолтър, който сега е част от консорциума и за Челси) купува Доджърс, когато телевизионните права на отбора се изчисляват на около 5 млрд. долара годишно.
Година по-късно е сключена 25-годишна сделка с Time Warner, оценяваща тези права на 8 млрд. на година, и допълнителните финанси са използвани за сглобяване на най-високоплатения бейзболен тим в историята.
Голям принос за проекта има баскетболистът Меджик Джонсън, легендата на Лос Анджелис Лейкърс от 80-те. Той е привлечен като инвеститор и консултант в Доджърс и въвежда победния манталитет на всички нива.
"Трябва да побеждаваме! Щом сме в Лос Анджелис, целта са победите", отсича Джонсън от самото начало.
Привлечени са имена като Адриан Гонсалес, Джош Бекет, Карл Крофорд, Ник Пунто. Те може и да не ви говорят много, но ситуацията е сравнима с Челси през 2003 г., когато Роман Абрамович пристигна и доведе Джо Коул, Ернан Креспо, Клод Макелеле, Деймиън Дъф и Адриан Муту.
"Не трябва да забравяш, че феновете са в центъра", обяснява Боели. "В момента, в който се разколебаеш, помисли за феновете. Трябва винаги гледаш през техните очи и да мислиш от тази перспектива, а когато имаш щастието да си на голям пазар като Лос Анджелис, тези две неща се съчетават много добре".
"За нас ЛА Доджърс изглеждаше много интересна възможност, както и нещо забавно и вълнуващо. Спечелихме осем поредни титли в Западната национална лига, както и Световните серии и искаме да продължим да печелим".
Не може да се отрече, че трудно ще намерите фен на Доджърс, който да каже лоша дума за консорциума на Боели. Собствениците привлякоха звездни имена, донесоха трофеи и обновиха стадиона.
Последното е задължителна част от задачата на "Стамфорд Бридж", където се очаква поетапен ремонт в следващите 10 години и подновяване на трибуните една по една.
В един много основен аспект обаче Тод Боели се различава от Роман Абрамович.
Досега Челси управляваше финансите си на ръба на определения от Висшата лига правилник, който позволява на клубовете да бъдат на загуба от около 35 млн. паунда годишно.
Както отбелязва друг от собствениците в английския елит: "Не са много хората по света, които са готови да губят по 35 млн. на година".
И феновете на Челси не бива да очакват, че Тод Боели е сред тях. Плановете му не са да бъде на загуба.
Някои подозират, че ремонтът на "Стамфорд Бридж" ще бъде кошмар и че новите инвеститори надценяват бъдещите стойности на дигиталните права. Вероятно обаче Боели и съдружниците му предвиждат още по-голям скок на ТВ правата за Висшата лига през следващите години, дори чрез въвеждането на специална стрийминг услуга в стила на Netflix.
Важното е, че за разлика от Абрамович, Боели пристига в Лондон да прави пари, не да си излъска репутацията. По нормалните стандарти, американецът попада в графата на супербогатите, но в своите среди още има накъде да се развива и какво да доказва.
Водещ инвеститор в Доджърс е Марк Уолтър, но Тод Боели е човекът, който води процесите с енергията и мотивацията си.
Заедно със съдружниците си, Боели вече има собственост и в баскетболния ЛА Лейкърс, както и в Лос Анджелис Спаркс от женската NBA. Известно е, че е искал да купи Челси още през 2019-а, но тогава Абрамович му е отказал офертата от три милиарда паунда.
После американецът е проявявал интерес и към Тотнъм, а сега моментът му да навлезе в английския футбол явно е дошъл. Боели подбира внимателно съдружниците си и повечето от тях са хора, с които се познава много отдавна.
Очаква се те да бъдат опозиция на всякакви планове за европейска Суперлига или друго отделяне на топ клубовете.
Очаква се също феновете да получат част от акциите с право на вето при особено чувствителните решения.
Любопитно е обаче дали Боели и консорциумът му ще застанат зад плановете на УЕФА да предостави на топ 6 от Висшата лига почти гарантиран достъп до Шампионската лига, облягайки се на историята на клубовете.
Ако искат да спечелят обществено доверие, новите собственици ще се противопоставят на това цинично предложение, което по същество е нещо като подмолно въвеждане на Суперлига.
Но дали като финансисти ще приемат опасността при слаб сезон да останат извън големите пари в Шампионската лига?
Тод Боели прибави в консорциума и Дани Финкелщайн, бивш главен редактор на авторитетния вестник The Times и бивш съветник на британското правителство.
Очаква се Финкелщайн да бъде един от директорите на Челси, а медиите в Англия вече припомниха, че за негово откритие е считан статистикът Иън Греъм, който сега е директор на изследванията в Ливърпул.
Но на "сините" ще им е нужен и спортен директор, за какъвто поне на първо време е възможно да бъде избран Петър Чех, който вече доби управленски опит в клуба.
Изглежда няма шанс директорите Брус Бък и Марина Грановская да останат заради близките си връзки с Абрамович, но Грановская може да се задържи поне за летния трансферен прозорец, очертаващ се като преходен.
Лятото ще бъде напрегнат период. Томас Тухел и щабът му са изправени пред доста проблеми в краткосрочен план, тъй като трима основни защитници ще напуснат, а нищо чудно това да се случи и с други играчи като Ромелу Лукаку и Жоржиньо. От самото начало клубът ще трябва да запълва сериозни дупки в състава.
От Тод Боели и екипът му се очаква да оповестят още тази седмица, че са на финалната права по закупуването на Челси. Сделката трябва да бъде финализирана до крайния срок, определен от правителството, 31 май.
Така че тежката работа започва скоро - а Боели ще трябва да направи страшно много, за да доближи постиженията на Абрамович.