Именно Пеп Гуардиола превърна един то най-бляскавите млади таланти в може би най-великия футболист, който играта някога е виждала. Неслучайно възможността двамата отново да се съберат в един отбор изглежда толкова примамлива.
Двама от функционерите по високите етажи в Барселона по време на спечелването на требъла през 2009-а, постигнат с Гуардиола начело и с Меси в главната роля - Феран Сориано и Чики Бегиристейн, сега също са в Манчестър Сити.
Така "гражданите" биха могли да претворят перфектно условията за така мечтания триумф в Шампионската лига: на управленско ниво, на треньорско и на самия терен.
След като успя в обжалването си срещу УЕФА и забраната за трансфери, Сити е готов да направи нужните попълнения, за да скъси дистанцията до Ливърпул, която "червените" отвориха през миналия сезон.
Спечелването на Шампионската лига не е мечта само на емирските собственици на Сити, но и на самия Меси, който не е вдигал купата с ушите от 2015-а и все още е на трофей зад големия си противник Кристиано Роналдо. Неуспехите на Барса в турнира са сред основните причини за напускането на аржентинеца.
Но едно негово отиване на "Етихад" би било, меко казано, доста странно за всички фенове на футбола. Ако продължим да гледаме на този потенциален трансфер в светлината на Шампионската лига, Сити дебютира в надпреварата през 2011 година - когато Меси спечели третия си трофей.
Оттогава "гражданите" изиграха 78 мача в турнира на богатите, малко повече от половината на бройката на Лео - 143. Меси има 115 гола в Шампионската лига, която е по-голяма от шестимата най-резултатни голмайстори за Сити в турнира: Серхио Агуеро, Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус, Давид Силва, Яя Туре и Кевин де Бройне, взети заедно (94).
Истина е, че пет години са достатъчно дълго време, в което Меси да чака нов трофей в Шампионската лига. Но дали Сити е правилната дестинация? Само веднъж в този период "гражданите" стигнаха по-далече в турнира от Барса - и това се случи през сезон 2015/16.
Откакто напусна "Камп Ноу" пък, статистиката на Пеп Гуардиола в надпреварата далеч не е толкова бляскава.
Испанецът наследи брутално мощен отбор на Байерн Мюнхен, който защитаваше трофея си в турнира, но така и не стигна по-далеч от полуфиналите с него, въпреки че баварците имаха силата да установят сериозна доминация в турнира.
В Сити проблемите му в Шампионската лига продължиха. Тимът на Гуардиола бе изхвърлян от най-престижния европейски клубен турнир от отбори от ранга на Тотнъм, Лион и Монако, с които би трябвало да се справя с лекота. И отново вината за това е изцяло на Гуардиола и начина на провеждането на мачовете от негова страна.
Далеч не е сигурно, че Меси ще намери така жадувания нов европейски триумф, ако премине в Сити. Сигурно е, че би било позорно за света на футбола и за феновете, които досега се наслаждаваха на дългогодишната любов между Меси и Барселона, играч от неговото величие да премине в клуб с толкова бедна история.
Когато Меси наследи фланелката с №10 на гърба в Барса, той тръгна по стъпките на Роналдиньо, Ривалдо, Ромарио и Диего Марадона. В Сити тази фланелка е носена от имена като Антоан Сибиерски и Гари Флиткрофт.
Това няма да бъде романтична история като тази, когато Марадона напусна Барса, за да превърне Наполи в шампион. Сити е клуб, изцяло изграден върху пари. Пари, изливащи се от един от най-деспотичните режими на планетата заради една-единствена цел - т.нар. "sportswashing" - излъскването на имиджа на Абу Даби и кралското семейство чрез спорта.
Наистина би било срамно да видим един от най-великите футболисти, играли на зеления килим, да облече фланелката на подобен клуб. Да не говорим да завърши кариерата си на стадион като "Етихад".