Счупи вратата и предизвика революция в Германия

3 април 1971 година е една от най-паметните дати в историята на Бундеслигата. Тя носи революционна промяна във футбола в тогавашната Федерална република Германия. Един срещу друг на стадион "Бьокелберг" в Мьонхенгладбах се изправят защитаващият титлата си местен тим Борусия и Вердер Бремен.

По това време преследвачът Байерн Мюнхен изостава само по голова разлика - с четири попадения. Домакините повеждат рано-рано в двубоя с гол на Хорст Кьопел в седмата минута, но 10 по-късно Хайнц-Дитер Хазебринк изравнява.

Равенството се запазва до 88-ата минута, когато нападателят на "жребчетата" Херберт Лаумен се опитва да засече центриране от пряк свободен удар на Гюнтер Нетцер. Не успява да достигне топката и се оплита в мрежата на гостите, като се опитва да се задържи на крака, хващайки се за нея.

Прекършва се обаче в основата левият страничен стълб, а веднага след това цялата врата се срива.

Важно уточнение - до този момент в Германия гредите са направени от дърво.

"Имах много голове с глава този сезон и се опитвах да запиша още един - разказва главният герой от тази сцена Лаумен. - Вратарят на Вердер Гюнтер Бернард изби топката, но аз вече бях набрал такава скорост, че нямаше как да спра.

Видях как вратата се срива, опитах се да се опазя от горната греда. Бях хванат като риба в мрежа. Веднага след това чух страхотен смях от северната трибуна. Беше абсолютен спектакъл."

Реферът Герт Мойзер спира за кратко срещата.

"В този мач играхме лошо. Надявахме се да се насрочи преиграване, защото битката за титлата бе ожесточена, а тук губехме точка - добавя друг участник от паметния сблъсък - Херберт Вимер. - Нямаше как да оправим вратата."

"Съдията предложи да закрепим някак страничната греда и да я подпираме още две минути, за да се доиграе мачът - казва пък голмайсторът в този мач Кьопел. - Доста смешна идея. И напълно нереализуема. Макар че това щеше да е добре за нас." 12 минути след инцидента ръководещият своя едва четвърти мач в германския елит Мойзер прекратява срещата.

А няколко седмици по-късно спортният съд към футболния съюз се произнася със служебна победа 2:0 за Вердер Бремен и глоба в размер на 1500 марки за Мьонхенгладбах. Причината - домакините не са осигурили резервна врата, която да обезпечи ситуацията при подобен инцидент.

След този случай клубовете в Бундеслигата се обединяват в една идея - всички врати от дърво да бъдат отстранени и на техно място да бъдат сложени алуминиеви.

Така случаят от Мьонхенгладбах променя завинаги футбола във федералната република.

Онеправданите домакини от Борусия пък дочакват своя сладък реванш. В последния кръг на първенството "жребчетата" изостават и по точки, и по голова разлика от лидера Байерн Мюнхен.

Баварците обаче губят изненадващо на финала от неиграещия за нищо Дуисбург, а Борусия разбива 15-ия Айнтрахт Франкфурт и ликува с титлата за втори пореден път.

Това е и първият случай в историята на Бундеслигата, в който отбор успява да дублира златните си медали в два поредни сезона.

А вратата от култовия мач на "Бьокелберг" може да бъде видяна и днес в музея на Борусия в Мьонхенгладбах.