Колко ли играчи през годините бяха сравнявани с Лионел Меси и Кристиано Роналдо и колко от тях оправдаха очакванията поне отчасти?
Преди две години английският селекционер Гарет Саутгейт беше запитан дали Рахийм Стърлинг може да наследи Меси и Роналдо на футболния връх.
Поводът? Победа с 5:3 над Косово, в която Стърлинг беше вкарал един гол и беше асистирал за други два. Косово е на 117-о място в ранглистата на ФИФА, под Фарьорските острови, Азербайджан и Зимбабве.
Напоследък дебатът се измести към други още по-актуални и обещаващи звезди - и все повече се обсъжда възможността Килиан Мбапе и Ерлинг Хааланд да поемат щафетата от Меси и Роналдо.
На пръв поглед изглежда логично. Миналата седмица Мбапе съсипа Барселона на Меси насред "Камп Ноу" и направи хеттрик (съперников играч не го беше правил на този стадион близо четвърт век), с който се доказа като елитен голмайстор за големите двубои.
Хааланд последва примера на французина с двойка експертни голове за Борусия Дортмунд срещу Севиля в Шампионската лига.
После, докато даваше едно от странните си хем сковани, хем самоуверени интервюта, той призна, че хеттрикът на Мбапе го е мотивирал допълнително. В събота норвежецът добави още два паметни гола в дербито срещу Шалке в Бундеслигата.
Мбапе е на 22, Хааланд на 20; тези вундеркинди са не само бъдещето, но и настоящето на голямата сцена. Нищо чудно, че всеки път като гледаме отборите им нямаме търпение топката да попадне именно в техните крака.
Може би с времето това ще се превърне в истинско епично съревнование. Може би ще се водят безкрайни спорове в мрежата кой от тях е по-добър, както при Меси и Роналдо, може би единият ще бъде обзет от мания да надделее над другия.
Съществуват обаче няколко основни неща, които трябва да се вземат предвид всеки път, когато се говори за млади претенденти за футболния трон - и за заместване на двамата великани, окупирали върха в този спорт през голямата част от последните две десетилетия.
Да започнем оттам, че има разлика между това да си страхотен футболист и да си футболно величие.
Меси прескочи въпросния праг доста отдавна, както и Роналдо.
За Мбапе би трябвало да важи същото, все пак той е най-младият голмайстор във финал на Световно първенство след Пеле. Но колкото и брилянтен да е той и други суперталанти като него, отсреща стоят двама души, които надскачат очакванията година след година, непрекъснато и неуморно.
Роналдо и Меси демонстрират свръхчовешко ниво и не бива автоматично да си мислим, че някога ще видим други като тях.
Само за напомняне: двамата имат общо 11 "Златни топки", 1489 гола, 9 купи от Шампионската лига и безкрайна колекция от изпълнения на терена, които обичайно могат да се видят само в електронна игра.
Става въпрос и за нещо повече от головете, трофеите и статистиката, става въпрос за атракцията и импровизацията, които те осигуряват при всяко свое излизане на игрището. Става въпрос и за изкуството да дриблират, което не е измислено от тях, но именно Меси и Роналдо развиха това умение до неговия предел.
Те са не само серийни победители, те са и големите шоумени на своя спорт.
Меси е единственият в историята, вкарал 40 и повече гола за своя клуб в 10 поредни сезона. В две поредни кампании головете бяха над 60. В една календарна година аржентинецът натрупа 91 попадения - как можете въобще да го обясните на някой, който не го е видял да се случва?
Роналдо все още води на историческия опонент със 763 срещу 726 гола на клубно и национално ниво, 102 срещу 71, ако вземем само попаденията за Португалия и Аржентина.
Меси продължава да заблуждава някои хора, че геният му може да бъде приеман за даденост и че последните му 1-2 години не са добри. Дори да има известен спад за неговите стандарти, той отново стана голмайстор на Ла Лига - при това за четвърти пореден път. Сега отново води при голмайсторите заедно с бившия си съотборник Луис Суарес.
Никой в топ 5 първенствата на континента не е записал повече асистенции от Меси за последните две години. Даже когато търпи известен регрес, той е по-специален от всички други не-гениални свои колеги.
Най-тъжното е, че часовникът тиктака, а това е единственият опонент, който не може да бъде преодолян и от най-великите шампиони.
Роналдо вече навърши 36, Меси ще стане на 34 това лято. Двамата са в центъра на вниманието от толкова отдавна, че е трудно да си представим футболния свят без тях. Вероятно ще продължат вечно споровете кой е бил по-добрият, но разбира се, засега най-добре е просто да им се наслаждаваме, докато можем.
А новите претенденти?
Сигурно сте виждали статистиката, че Мбапе и Хааланд са нанизали 28 гола в Шампионската лига от началото на миналия сезон, докато Роналдо и Меси - скромните 15. Ето доказателството, казват някои, че смяната на поколенията вече се случва.
Проблемът с тези числа е, че те показват едно малко парче от далеч по-голяма картина.
Ако вземем само головете, Мбапе ще трябва да вкарва средно по 40 на сезон в следващите 15 години и дори тогава ще е натрупал с 6 гола по-малко, отколкото Роналдо има в момента.
Хааланд ще трябва да бележи средно по 42 гола във всеки сезон до 2036 г., за да стигне там, където е Меси сега.
Пък и тази крайна цел постоянно се измества още по-далеч от младите таланти. Роналдо и Меси продължават да бележат и засега не са тръгнали да се отказват от футбола, Кристиано даже планира да играе до 40-годишна възраст.
Така че може и никога да не видим нещо друго като тях двамата.
Мбапе и Хааланд заслужават всички суперлативи, които получават. Специално французинът притежава тази магия, караща зрителите да са нетърпеливи да видят всяка негова нова изява на терена. Но това не е причина да си мислим, че една вражда между него и Хааланд би била толкова драматична, всеобхватна и грандиозна като тази между Меси и Роналдо.
Просто не би било честно да го очакваме нито от Мбапе, нито от Хааланд - и със сигурност няма да е честно към двамата големи, които година след година ни карат да преосмисляме представите си за футболно величие.