Джордж Карлин, един от най-влиятелните, остроумни и забавни комици на XX век, има ново шоу, което може да бъде гледано безплатно в YouTube.
Мнозина обаче са крайно недоволни от тази новина. И то не защото той се е заяждал с една или друга социална група.
Причината е, че Карлин почина през 2008 г. след сърдечни проблеми.
Сега, с помощта на изкуствен интелект (ИИ), комикът е "вдигнат от гроба", за да разказва смешки в продължение на цял час. А те звучат съвсем автентично, въпреки че засягат теми, които са актуални години след смъртта му.
Шоуто носи името "I'm glad I'm dead", като то е създадено от Dudesy - генериран с изкуствен интелект "водещ на комедиен подкаст", който пресъздава чувството за хумор, както и начина на говорене и на поднасяне на шеги на Джордж Карлин.
Самият Dudesy е създаден, за да се учи от съществуващи вече данни, за да създава реалистични шеги и коментари по редица теми. В седмичен подкаст със същото име комикът Уил Сасо и неговият дългогодишен приятел Чад Култген коментират неща, които Dudesy е създал.
Сега, още в самото началото на видеото, изкуственият интелект обяснява, че шоуто представлява опит за имитиране на покойния комик по примера на други комици, които имитират известни личности.
"Искам много ясно да ви уведомя, че това, което ще чуете, не е Джордж Карлин. Това е моето въплъщение на Джордж Карлин, което развих по абсолютно същия начин, по който би го направил един имитатор", посочва Dudesy.
"Изслушах целия материал на Джордж Карлин и направих всичко по силите си, за да имитирам неговия глас, ритъм и отношение, както и темите, които смятам, че биха го заинтригували днес. Така че мислете за това като за Анди Кауфман, който имитира Елвис, или за Уил Фарел, който се въплъщава в Джордж Буш", коментира още изкуственият интелект.
На практика изкуственият интелект анализира всички записани участия на комика, за да хване модела, по който той съставя шегите си - водещи теми, ключови идеи и т.н.
След това взима този модел и го налага върху актуални теми като класовото неравенство в САЩ, риалити предаванията, стрийминг услугите, масовите стрелби, свръхбогатите технологични милиардери и т.н., за да получи нови шеги, напипващи пулса на времето - така, както самият Карлин би ги направил (евентуално).
Впоследствие с помощта на deepfake софтуер шегите са записани така, че да звучат, все едно самият той ги е казал - с неговия специфичен маниер на говорене и поднасяне на смешките.
По този начин се създава усещането, че човек слуша истинският комик.
В шоуто Dudesy се шегува и със собствената си същност на изкуствен интелект, като в един момент коментира, че най-застрашената от ИИ професия всъщност е тази на комиците.
"Знам какво казват всички стендъп комици по света в момента: "Аз съм творец и моята форма на изкуство е твърде креативна, твърде нюансирана, твърде фина, за да бъде копирана от машина. Никоя компютърна програма не може да разкаже толкова добър виц за пръдня, колкото мен", шегува се "Карлин", след което разказва виц за пръдня.
По време на шоуто той насочва хумора си към милиардерите в САЩ и голямото класово неравенство в страната, което става все по-сериозно и по-сериозно. Обръща поглед и към политическата система на Америка и как двете водещи партии - републиканци и демократи, всъщност си приличат повече, отколкото се различават.
Макар в "I'm glad I'm dead" да има някои наистина добри моменти, на които човек може да се посмее, мнозина са недоволните от решението въобще подобно шоу да бъде направено.
Дъщерята на Джордж Карлин - Кели, използва социалната платформа X, за да изкаже недоволството си от този проект. За създаването на шоуто не е било поискано съгласие от наследниците на комика.
"Баща ми прекара цял живот, усъвършенствайки занаята си от човешкия си живот, мозък и въображение. Никоя машина никога няма да замени неговия гений", пише Кели.
"Тези продукти, генерирани от ИИ, са хитри опити за пресъздаване на ум, който никога повече няма да съществува. Нека оставим работата на твореца да говори сама за себе си. Хората толкова се страхуват от празнотата, че не можем да оставим това, което е паднало в нея, да остане там", казва още тя.
"Ето една идея, какво ще кажете да дадем ухо за някои действителни живи човешки комици? Но ако искате да слушате истинския Джордж Карлин, той има 14 специални шоута, които можете да намерите навсякъде", довършва Кели.
My statement regarding the AI generated George Carlin special: My dad spent a lifetime perfecting his craft from his very human life, brain and imagination. No machine will ever replace his genius. These AI generated products are clever attempts at trying to recreate a mind…1/3
— Kelly Carlin (@kelly_carlin) January 11, 2024
Тя посочва още, че е притеснена за наследството, което баща ѝ е оставил с творчеството си, и как то може да бъде експлоатирано от алчни хора и корпорации, които да генерират съдържание на негов гръб.
Мнозина други фенове онлайн също изразиха недоволство спрямо това изкуствен интелект да създава съдържание на гърба на починали творци.
По-интересното в случая беше, че един от водещите на подкаста Dudesy - Уил Сасо, също изрази неодобрение към подобен род ново съдържание, генерирано от ИИ.
"Аз лично не искам да слушан песни на Nirvana, които не са написани от Кърт Кобейн и не са изсвирени от ши*аната Nirvana. Не ми пука. Не е истинско и не е значимо", коментира Сасо.
"Всеки може да направи имитация, Dudesy прави имитация... Не мисля, че новите комици имат от какво да се тревожат, защото имаме нужда от нови гласове. Dudesy е погълнал всяко шоу на Карлин и е създал нещо невероятно, но по дефиниция това не е нещо ново. Създадено е на база на стари работи", допълва още той.
Това всъщност е второто комедийно шоу на Dudesy, като първото също създаде полемика около себе си.
То включваше имитация на известния американски спортист Том Брейди.
Впоследствие клипът беше свален от YouTube, след като екипът на Брейди заплаши създателите на изкуствения интелект със съд.