Вреди ли 5G на здравето? Ще помага ли да ви следят в комбинация с чипа от ваксината на Бил Гейтс? Може ли технологията да бъде използвана за проследяване? Води ли 5G до по-лесно заразяване с коронавирус? Трябва ли да живеем във Фарадееви кафези, за да се предпазим от вредните радиолъчения, за които властите крият от нас?
Ако някой съвременен автор си търси тема за нов роман антиутопия, то достатъчно е да надникне какво се крие в умовете на хората из широките интернет полета.
Няма по-голяма антиутопия от тази, при която големи маси хора вярват във фалшиви новини и спекулации, а приемат позициите на науката и официалната власт като опит на овластено малцинство да контролира планетата.
Ускори до 5G
Задава се нещо ново в сферата на комуникациите, което ще даде богати възможности в работата, забавлението и ежедневието ни. Общият проект на Telenor, Money.bg и Webcafe.bg има за цел всички да "ускорим" до 5G - да предостави нужната информация за новата технология, да разбие неверните митове, да се облегне на факти и да разкрие потенциала на една нова комуникационна ера.
Уви, светът все повече прилича на антиутопия, а появата на 5G технологията ни кара да си припомним защо е важно да се облягаме на науката, а не на безименните Facebook коментатори паникьори.
Ако се прегледат безбройните анти 5G групи в социалните медии в България, може да прочетете какво ли не - освен изброените страхове относно технологията, фигурират твърдения, че липсват здравни оценки, оценки за въздействието върху околната среда и други убеждения относно бездействието на властите относно тази "потенциална опасност".
Само един час в сайтовете на институциите у нас и в Европа е способен да развенчае всички митове. Необходими са няколко минути за отварянето им и малко повече - за прочитане на съдържанието по темата.
Ето няколко мита за 5G и развенчаването им в рамките на един час пред компютъра с включен интернет през модем и мобилен оператор.
Мит: 5G ще ни разболее от коронавирус
Истина: Технологията няма нищо общо с възникването и появата на COVID-19
Причина за това фалшиво убеждение е фактът, че Китай усилено развива 5G технологията и Ухан е един от многото градове, в които са започнали първите тестове на 5G. Това обаче няма никаква връзка с появата на COVID-19 - вирус, който се предава от човек на човек по въздушно-капков път, а не по радиочестотни вълни.
По същество 5G няма особени разлики с 4G, 3G или 2G. Самото G в името означава - "generation". По същия начин, по който буквата се използва за обозначаване на новото поколение мобилни телефони например, но не значи, че който и да е от тях е по-опасен от предишните.
Това обаче не попречи на анти5G групи да опожарят близо 80 кули с клетки за 5G в Обединеното кралство, което доведе до сериозни призиви от страна на телекомуникационните компании да се преустанови паленето на кули. От своя страна обаче случилото се благоприятства сериозната информационна кампания от страна на властите и телекомуникационните оператори за значението, ролята и ползите от 5G.
Мит: 5G вреди на околната среда и властите не правят оценка на рисковете
Истина: Няма данни, че 5G вреди на околната среда, и властите следят внимателно за потенциални рискове
Преди въвеждането на 5G властите във всяка държава самостоятелно определят нивата на риск, същевременно следват установени международни стандарти, свързани с радиолъчите и потенциалните рискове.
За това в международен план следи Международната комисия за защита от нейонизираща радиация (ICNIRP), а отговорен за определяне на опасните нива на излъчване в Европа е и Научният комитет на ЕС по здравни, екологични и възникващи рискове. Всички становища, изготвени до момента, отхвърлят опасността от рискове за здравето, свързани с излагане на електромагнитни полета в определените от властите норми.
Оказва се, че много преди през 1999 г. да бъдат посочени препоръчителни гранични стойности за излагане на населението на електромагнитни полета, в България действат разпоредби по въпроса. В Наредба № 9 от 1991 г. са заложени гранични стойности за работата на излъчващите станции на операторите.
Независимо от технологичното развитие през 30-те години от въвеждането на тези разпоредби, нормите относно излагането на електромагнитни полета не са променяни, така че да се гарантира животът и здравето на всички живи организми - и гълъби, и хора. Тези норми остават същите и по отношение на бъдещото изграждане на 5G мрежи, които остават далеч под нивата на риск.
Мит: 5G може да повлияе на здравето и на ДНК
Истина: 5G не влияе на ДНК
Уточненията, свързани с въздействието върху околната среда, са приети с оглед и на здравните рискове. Относно 5G отделните общини са провели анализ на рисковете по отношение на здравеопазването и информацията лесно може да бъде открита онлайн.
Независимо че 5G работи на малко по-високи честоти от 4G, те все още са в радиочестотната част на електромагнитния спектър. Радиовълните не са йонизиращи, не увреждат ДНК и не влияят на клетките така, както го правят рентгеновите лъчи, гама лъчите и ултравиолетовите лъчи.
През последните 10 години са извършвани редица изследвания, които доказват, че при спазване на нормите, зададени от Международната комисия за защита от нейонизираща радиация, не може да възникнат вредни ефекти за здравето на населението.
Мит: Антените за 5G са опасни
Истина: Почти няма разлика при оборудването
Един от най-разпространените митове е, че антените, които се поставят за улавяне на 5G, са опасни. Същевременно обаче антенното оборудване се подменя вътре в защитния кожух на антената и, с малки изключения, няма разлика между антени за 5G и другите технологии, що се отнася до подмяна на остаряло оборудване или разширяване на действаща до момента мрежа.
За сметка на това в бъдеще новото поколение мрежа ще доведе до качествени подобрения по отношение на дистанционна работа в хирургия, шофиране, големи индустриални съоръжения. Ще даде повече възможности за реакции при кризисни ситуации, ще подобри автономното шофиране. Потенциалните ползи ще се увеличават с разгръщане на достъпа до 5G.
Мит: 5G се предава чрез "чипа" от ваксината
Истина: Лъжица няма
Спомняте ли си онази сцена от "Матрицата", в която малко дете огъва лъжица и я подава на Нео (героя на Киану Рийвс), обяснявайки, че лъжица няма и се огъва само съзнанието?
По отношение на ваксините срещу COVID-19 конспиративните теории вероятно надхвърлят тези за 5G, а някои от тях дори се преплитат - като твърдението, че чрез "чипа", който Бил Гейтс вкарва в ръката ви чрез ваксината, можете да бъдете следени.
Тук поне няма нито технологичен, нито здравен експерт, който да не се засмее на подобна идея. Риск от преплитане на 5G и ваксини няма, поне извън въображението.
И един плюс за почитателите на конспиративни теории
Конспиративните теории процъфтяват в онлайн среда. За достъпа до интернет обаче е необходима мрежа. А 5G ще бъде по-бърза от сегашната 4G мрежа. Ще се намали забавянето на сигнала от източника до получателя, което означава по-бърза информация и по-лесен достъп до нея.
Нуждата от 5G е обективна - колкото повече мобилни устройства с достъп до интернет има в света, толкова по-голяма е необходимостта от нови мрежи заради претовареността на старите. 5G ще може да си позволи да носи по-голям трафик, който да се ползва от десетки потребители, докато същевременно ще намали натоварването върху 4G мрежите.
Това означава, че 5G би дало възможност на феновете на конспиративните теории - независимо дали ползват новата, или старата мрежа, да стигат по-лесно до информация във всяко кътче на интернет пространството.
Дори до официалната информация, достъпна в сайтовете на институциите.
Още от "Ускори до 5G" четете и в Money.bg.